Michel Barnier nie ma wątpliwości: Wielka Brytania nie może mieć takiej umowy z UE jak Kanada

Główny negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej wyraził jednoznaczną opinię w kwestii przyszłej umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Jego zdaniem Zjednoczone Królestwo nie powinno liczyć na taką samą umowę ze Wspólnotą jak Kanada.

Jak donosi BBC News, Michel Barnier podkreślił, że Unia Europejska jest gotowa zaoferować "ambitne partnerstwo" z Wielką Brytanią po brexicie, ale na określonych zasadach - innych niż te, które Wspólnota wypracowała m.in. z Kanadą. Barnier wyraził opinię po tym, jak główny negocjator strony brytyjskiej, David Frost, wygłosił w Brukseli przemówienie w sprawie umowy o wolnym handlu w typie relacji, którą z UE ma Kanada. Przypomnijmy, że oficjalne negocjacje między UE i Wielką Brytanią mają rozpocząć się w przyszłym miesiącu.

Umowa typu kanadyjskiego

W pierwszym przemówieniu po wygranych wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, premier Boris Johnson deklarował, że chce doprowadzić do umowy handlowej z UE w podobnym modelu jak kanadyjski. Chodzi przede wszystkim o cła importowe, które zostały obustronnie zniesione - pomimo kontroli celnych i VAT. Michel Barnier wydaje się nie podzielać zapatrywań brytyjskiego premiera, zwracając uwagę, że Wielkiej Brytanii nie można porównywać do Kanady, czy Korei Południowej lub Japonii ze względu na bliskość terytorialną i gospodarczą. Barnier deklarował, że UE pozostaje "gotowa do podjęcia bardzo szybkiej współpracy z Wielką Brytanią" na podstawie umowy sprzed brexitu, dodając: "Jesteśmy gotowi zaproponować to partnerstwo, jeśli Wielka Brytania tego chce".

>>> Stan praworządności wpłynie na poziom inwestycji zagranicznych firm w Polsce?

Zobacz wideo

Francja jest sceptyczna wobec negocjacji

Od 31 stycznia Wielka Brytania formalnie nie jest częścią Unii Europejskiej. 24 lutego brytyjski negocjator do spraw brexitu - David Frost - ma przedstawić w Brukseli cele Londynu w sprawie rozmów dotyczących przyszłych relacji między UE a Zjednoczonym Królestwem. Niektórzy europejscy politycy podkreślają, że to będzie bardzo trudny etap. Szczególnie sceptycznie o negocjacjach i oczekiwanym konsensusie wyraził się francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Jego zdaniem "w kwestiach handlowych i mechanizmu przyszłych relacji, którymi zaraz zaczniemy się zajmować, rozerwiemy się wzajemnie na strzępy. Ale to jest część negocjacji, każdy będzie bronić własnych interesów".

Więcej o:
Komentarze (102)
Michel Barnier nie ma wątpliwości: Wielka Brytania nie może mieć takiej umowy z UE jak Kanada
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 38 razy 36

  1. warunki muszą być gorsze bo musi być lepiej w UE niż poza
  2. Kanada jest dostawcą surowców których UE potrzebuje. UK jest dostawcą wysokopłatnych usług które UE woli mieć u siebie

 • markking

  Oceniono 31 razy 25

  Sprawa jest prosta. UK nie moze oczekiwac korzystniejszch warunkow od tych sprzed brexitu.
  W przeciwnym razie wiele krojow EU tez chcialoby xx-exitu, zeby uzyskac lepszych warunkow.

 • tatulekonline

  Oceniono 22 razy 20

  Dużo antyunijnych wpisów. Fabryka troli myśli, że jak udało im się podburzyć ludzi do Brexitu, to teraz im się uda "wynegocjować" niekorzystne dla UE cła. Jak to u was mówią, pożywiom, uwidim...

 • policzna

  Oceniono 17 razy 17

  Problemem nie są stawki (one na dużą część towarów są i tak bardzo małe lub zerowe) tylko to, że jak kraje nie są w unii celnej to _każdy_ przepływ towarów przez granicę podlega odprawie celnej. Nawet przy zerowej stawce to kosztuje ogromne pieniądze. Odprawa celna nie jest za darmo nawet jak cło wynosi zero. Ze względu na bliskość Wlk. Brytanii i krajów UE w tej chwili przepływ towarów w obie strony jest ogromny dzięki brakowi granicy celnej, a także dlatego że koszty transportu są znikome. W tej chwili jak ktoś w Wielkiej Brytanii potrzebuje do produkcji komponentów to je może swobodnie pozyskać z całej Europy. Po wprowadzeniu odpraw celnych koszty wzrosną i czasy dostaw się wydłużą. W drugą stroną tak samo. Tylko że Unia jest wielokrotnie większa to zaboli ją mniej. Jeśli David Frost nie rozumie, że wprowadzenie odpraw celnych jak dla towarów z Kanady spowodowałoby zapaść w wymianie towarowej Wlk. Brytanii z kontynentem to jest zupełnym dyletantem bez pojęcia o biznesie. Jest to możliwe, bo Oxfordzie studiował historię i francuski...

 • tom_aszek

  Oceniono 22 razy 16

  "Michel Barnier podkreślił, że Unia Europejska jest gotowa zaoferować "ambitne partnerstwo" z Wielką Brytanią po brexicie, ale na określonych zasadach - innych niż te, które Wspólnota wypracowała m.in. z Kanadą. "

  Pan Barnier zaraz usłyszy od Anglików "To nie jest brexit, za którym głosowałem/głosowałam!" :)

 • emzaprawa

  Oceniono 10 razy 10

  Takie warunki jak ma Szwajcarii oraz Norwegia. Płacą składkę, otworzyli rynek, także pracy, nie mają prawa głosu w UE. Kolejni sie 2 razy zastanowią zanim pójdą drogą UK.

 • wdechwydech

  Oceniono 12 razy 8

  czyli dadzą im popalić za tą arogancję

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 7

  Torysi dalej nie rozumieją. Albo UK zostaje członkiem EOG / EEA albo nie będzie żadnej umowy, a na granicy UE będą wprowadzone horrendalne cła, zwłaszcza na brytyjskie usługi finansowe i biznesowe (tak, Londyn traci swój główny rynek zbytu).

  UE może sobie pozwolić na brak umowy handlowej (chociaż lepsze by było członkostwo UK w EEA), Torysi nie mogą sobie pozwolić na brak umowy, bo Brexitu bez umowy zabrania im ustawa Benn'a.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX