Była minister finansów z prestiżowym awansem. Poprzedniczka Banasia w banku UE

Teresa Czerwińska została powołana na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i członka Komitetu Zarządzającego, podała instytucja. Obowiązki będzie pełniła od 1 marca br.

Potwierdziły się nasze doniesienia jeszcze z maja 2019 r. Już wtedy informowaliśmy, że z Europejskiego Banku Inwestycyjnego odchodzi przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej w komitecie zarządzającym. Pojawiła się możliwość, żeby nowy wiceprezes EBI był właśnie z Polski. To nazwisko prof. Czerwińskiej było najmocniej kojarzone z objęciem tych stanowisk.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowych kredytów. Jego udziałowcami są państwa członkowskie. 

Działalność banku sprzyja inwestycjom długoterminowym w czterech sektorach - infrastruktury, klimatu i środowiska, innowacjach oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Wspiera koniunkturę, konkurencyjność i równoważy rozwój regionów w Europie i poza nią

- powiedziała Czerwińska, cytowana w EBI.

Bank ma również ogromną rolę do odegrania we wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Wszystkie te zadania mają kolosalne znaczenie i jestem bardzo szczęśliwa, że jestem częścią tych wielkich przedsięwzięć i będę pracować w zespole EBI nad dobrobytem naszych obywateli

- dodawała była minister.

Czerwińska była ministrem finansów przez 1,5 roku

Teresa Czerwińska od stycznia 2018 r. do czerwca 2019 r. była ministrem finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Z jednej strony była chwalona np. za poprawę ściągalności podatków czy rekordowo małą dziurę w finansach publicznych w 2018 r., z drugiej - w swojej pracy okazywała się "bardziej ekonomistą i naukowcem, niż politykiem".

Zdarzało jej się nie wykazywać entuzjazmu dla niektórych pomysłów premiera Morawieckiego czy prezesa Kaczyńskiego. Mowa między innymi o tzw. piątce Kaczyńskiego (czyli m.in. obniżce PIT, 500 plus dla wszystkich dzieci czy wprowadzenia trzynastych emerytur), łącznie kosztującej budżet państwa ok. 40 mld zł w skali roku. 

Gdy premier Morawiecki przedstawiał z dużą pompą "mapę drogową" dla piątki Kaczyńskiego, Czerwińskiej nie było (pojawił się wiceminister resortu Leszek Skiba). Gdy w połowie kwietnia Czerwińska pokazała plan obniżki podatków (jeden z elementów piątki Kaczyńskiego), okazało się, że nie jest on aż tak korzystny, jak zapowiadał prezes PiS.

To właśnie ten dystans do polityki sprawił, że 4 czerwca 2019 r. Czerwińska odeszła z resortu finansów. Zastąpił ją Marian Banaś. Po kilku godzinach Czerwińska "odnalazła się" w zarządzie Narodowego Banku Polskiego. Teraz przechodzi do EBI.

Jak informuje Bartek Godusławski, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej, stanowisko wiceprezesa EBI było "zarezerwowane" dla Polaka. Prezes PiS Jarosław Kaczyński miał je obiecać właśnie prof. Czerwińskiej. W kontekście kandydata na nie pojawiało się także m.in. nazwisko Jerzego Kwiecińskiego, byłego ministra finansów, inwestycji i rozwoju w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Ostatecznie Kwieciński w styczniu 2020 r. objął stanowisko prezesa PGNiG.

Zobacz wideo
Więcej o: