Wojciech Jasiński wraca do PKN Orlen. Nowa funkcja ministra w rządzie Kaczyńskiego

Akcjonariusze PKN Orlen powołali w trakcie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki Wojciecha Jasińskiego do składu rady nadzorczej oraz na stanowisko jej przewodniczącego.

To powrót Jasińskiego do paliwowego giganta. Były minister skarbu państwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2006-2007) pełnił już funkcję prezesa PKN Orlen od grudnia 2015 roku do lutego 2018 roku. Wówczas został niespodziewanie odwołany z funkcji.

Później Jasiński był także pełnomocnikiem zarządu innej państwowej spółki - Energi (obecnie przejmowanej przez PKN Orlen).

Rada Nadzorcza PKN Orlen nie będzie pierwszą, w której zasiadać będzie Wojciech Jasiński. Od ponad 4 lat wieloletni poseł PiS (w latach 2001-2015) jest także członkiem rady nadzorczej największego banku w Polsce - kontrolowanego przez Skarb Państwa PKO Banku Polskiego. 

Stanowisko prezesa PKN Orlen w 2018 r. po Jasińskim przejął Daniel Obajtek (który z kolei przed objęciem tej funkcji był prezesem Energi) i piastuje je do dziś. Jasiński jako przewodniczący Rady Nadzorczej koncernu będzie więc teraz de facto kontrolować Obajtka. Poprzednia przewodnicząca RN Orlenu - Izabela Felczak-Poturnicka - zrezygnowała z tej funkcji w połowie stycznia br. Jak informuje "Wyborcza", obecnie pełni dyrektorską funkcję w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Od nieco ponad miesiąca w zarządzie Orlenu zasiada Janusz Szewczak, były poseł PiS w latach 2015-2019, były główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Zobacz wideo
Więcej o: