Polacy zostali w domach - zarówno dorośli, którzy zachęcani są do pracy zdalnej, jak i opiekunowie dzieci, które nie uczęszczają do szkół. Zgodnie z decyzją ogłoszoną przez ministra edukacji przerwa potrwa co najmniej do Wielkanocy. Decyzja obejmuje też studentów - uczelnie wyższe pozostają zamknięte.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że rozmawia z operatorami sieci komórkowych na temat umożliwienia studentom korzystania z bezpłatnego internetu.
Wicepremier Jarosław Gowin w Programie Trzecim Polskiego Radia wyraził nadzieję na to, że uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie.
W sytuacji bardzo głębokiego kryzysu, w jakim znalazł się świat, musimy być solidarni. To oznacza, że również te wielkie koncerny - w tym przypadku telekomunikacyjne - powinny się kierować społeczną odpowiedzialnością biznesu.
- powiedział wicepremier.
- Zdaję sobie sprawę z tego, że to są koszty i pewne straty, ale myślę, że warto, żeby sieci telekomunikacyjne poniosły ten ciężar dla dobra całego społeczeństwa - dodał.
Komisja Europejska i BEREC (Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej) już 19 marca wydali oświadczenie, w którym potwierdzają, że zapotrzebowanie na internet gwałtownie wzrosło w całej Europie.
KE zachęca użytkowników do odpowiedzialnego korzystania z internetu, prosi o korzystanie z ustawień zmniejszających zużycie danych.
Zatory w infrastrukturze odpowiedzialnej za dostarczanie internetu okazały się na tyle poważne, że z pomocą postanowił przyjść Netflix. Reed Hastings, szef giganta rynku VOD, przychylił się do apelu Komisji Europejskiej. Serwis obniży jakość streamingu do 20 kwietnia. Ma to pomóc w uniknięciu przeciążenia europejskich sieci telekomunikacyjnych.
Według włoskiego operatora Telecom Italia zapotrzebowanie na internet wzrosło w ostatnich tygodniach o ok. 66 proc. Za większe zużycie odpowiedzialne są nie tylko serwisy wideo, ale i gry online.