PIT 2020. Ulga na internet, dziecko, ale nie tylko. Co można odliczyć od podatku? Komu przysługują ulgi?

Czas składanie zeznań podatkowych mija 30 kwietnia. Podatnicy rozliczając PIT za 2019 roku mogą skorzystać z licznych ulg. Przypominamy więc, jakie koszta można sobie odpisać oraz komu przysługują dane ulgi.

Zgodnie z tradycją zeznania podatkowego można składać od 15 lutego do 30 kwietnia drogą papierową (obecnie utrudnione) bądź za pomocą usługi "Twój e-PIT", która cieszy się coraz większą popularnością. Jako że wcześniejsze złożenie deklaracji podatkowej wpływa na termin zwrotu nadpłaty podatku, to większość osób nie zwleka ze zrobieniem tego do kwietnia. Podatnicy często zapominają jednak, że przysługują im liczne ulgi podatkowe. W związku z tym przypominamy, jakie koszty można odpisać. 

PIT 2020. Trzy nowe ulgi podatkowe w tym roku

Najpoważniejszą zmianą jest pojawienie się trzech nowych ulg podatkowych. Chodzi o "zerowy PIT dla młodych", ulgę termomodernizacyjną oraz możliwość odliczenia darowizny na cele edukacji zawodowej. 

Pierwsza ulga skierowana jest do osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Jeśli nie przekroczyły rocznego dochodu na poziomie 85 528 zł nie muszą odprowadzać podatku dochodowego. Jako że nowe przepisy weszły w życie w trakcie 2019 roku, to limit dochodowy został obniżony do 35 636 zł. Z ulgi skorzystać mogą osoby osiągające dochód na podstawie umowy o pracę bądź zlecenie.

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia kosztów remontu, który wpłynie na obniżenie wykorzystanie energii. Z tego tytuł odpisać można aż 53 tys. zł. Natomiast jeśli chodzi o możliwość odliczenia darowizny, to istotną informacją jest fakt, że maksymalny poziom odliczeń z tego tytułu to 6 proc. osiągniętego dochodu. 

Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

PIT za 2019 rok. Co jeszcze możemy sobie odliczyć? 

Poza klasycznymi ulgami, jak chociażby na dziecko, przypominamy, że istnieje możliwość skorzystania z odpisu kosztów korzystania z internetu. Można skorzystać z niej jednak tylko dwukrotnie, i to w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Jeden podatnik z tytułu użytkowania internetu może odliczyć od dochodu 760 zł. 

>>> Dowiedz się więcej: PIT 2020. Ulga na internet. Kto może z niej skorzystać? Jak ją odliczyć?

Ponadto, przypominamy, że w uldze rehabilitacyjnej zawarta jest m.in. ulga na leki. Jeśli podatnik się o to upomni, fiskus zwróci różnicę między kosztami poniesionymi w danym miesiącu z tytułu zakupu leków a kwotą 100 zł. Ulga przysługuje również honorowym dawcom krwi, którzy mogą otrzymać za jeden litr krwi nawet 130 zł. 

PIT 2020. Lista ulg podatkowych w rozliczeniu podatkowym za 2019 rok:

  • ulga na internet,
  • ulga na dziecko,
  • składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE),
  • składki zdrowotne,
  • ulga dla krwiodawców,
  • darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego,
  • ulgi rehabilitacyjna,
  • ulga dla młodych poniżej 26. roku życia,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.
Więcej o: