Sondaż: Polacy nie chcą zakazu handlu w niedziele. Ankietowani podali konkretne powody

Według sondażu ARC Rynek i Opinia przedstawionego przez "Rzeczpospolitą" 52 proc. Polaków chce zniesienia zakazu handlu w niedziele. Ankietowani podali także powody, dlaczego chcieliby powrotu niedziel handlowych.

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Mimo licznych protestów obywateli oraz przedsiębiorców przepisy w tym zakresie były sukcesywnie zaostrzane. W ubiegłym roku zakupy można było zrobić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz w kilka innych dodatkowych. W 2020 roku zaplanowano już tylko siedem niedziel handlowych w nieprzypadkowych terminach (przed najważniejszymi świętami czy rozpoczęciem roku szkolnego)

Zobacz wideo Bon turystyczny o wartości 1000 złotych. Kto i kiedy może na niego liczyć?

Sondaż: Coraz więcej Polaków chce zniesienie zakazu handlu w niedziele 

Choć od wprowadzenia nowego prawa minęły już dwa lata, zakaz handlu w niedziele jest wciąż częstym tematem rozmów Polaków. Jak wynika z nowego sondażu ARC Rynek i Opinia omówionego przez portal rp.pl, epidemia koronawirusa zmieniła nieco nasze nastawienie do przepisów w tym zakresie. O ile wcześniej liczba zwolenników i przeciwników była taka sama, to teraz 52 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele.

Na przestrzeni ostatnich tygodni zmieniły się też powody, dla których przeciwnicy przepisu chcą jego zniesienia. Ponad 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że dzięki wprowadzeniu niedziel handlowych w soboty będzie mniejszy tłok, co zwiększy poziom bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. W dalszej kolejności Polacy zauważyli, że na zniesieniu obostrzeń zyskają sklepy (55 proc. ankietowanych), ale też i cała gospodarka (61 proc.). Inną korzyścią wprowadzenia niedziel handlowych jest zwiększenie komfortu zakupów. 

Zakaz handlu w niedziele. Galerie handlowe i przedsiębiorcy żądają zniesienia obostrzeń

Kilkutygodniowe zamrożenie gospodarki sprawiło, że najbardziej poszkodowani przedsiębiorcy zaapelowali do rządu o zniesienie zakazu handlu w niedziele. Dzięki temu poniesione straty mogłyby zostać szybciej odrobione. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jeszcze w marcu rozwiała jednak wątpliwości w tej kwestii, mówiąc, że nie ma w planach wprowadzenia większej liczby (w tym roku jest ich siedem) niedziel handlowych.  

Więcej o:
Komentarze (282)
Sondaż: Polacy nie chcą zakazu handlu w niedziele. Ankietowani podali konkretne powody
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 90 razy 76

  Kogo interesuje czego sobie zyczá Polacy.

  Nie macie zadnych praw ponad te, ktore laskawa reká rzuci wam dyktatorek z Zoliborza, jego Partia, kosciol i "opozycja". Jestescie na samym dole drabiny pokarmowej. I sami sobie na to zasluzyliscie.

 • adbepl

  Oceniono 71 razy 53

  Czas najwyższy skończyć z tą totalną głupotą pisowską i dać swobodę ludziom jeżeli chcą pracować i kupować w niedzielę !!!

 • mazuvian

  Oceniono 63 razy 49

  Będąc studentem, praca w weekendy to jedyne źródło utrzymania, bo zajęcia na uniwesrytecie dzienne, darmowe, są od poniedziałku do piątku. Zakaz handlu w niedzielę naprawdę uderza w ludzi biedniejszych, nie tylko studentów.

 • a.s.101

  Oceniono 60 razy 44

  Ciekawe dlaczego wolnych niedziel nie żądają pracownicy energetyki czy transportu.
  Czyżby nie chcą mieć możliwości spędzenia niedzieli "po bożemu"?

 • hens

  Oceniono 45 razy 37

  Większość z nas pracuje cały tydzień i nie zawsze może z całą rodziną wyjść na zakupy, a tam lody frytki inne dobraski. Nie każdy jest posłem i ochroniarze lub pomoce domowe robią codziennie zakupy, gdy jego mać mość nudzi się przed telewizorem.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 47 razy 35

  A tak właśnie myśli PiSS: "Niech skończą pier...niczyć bzdury. TYLKO MY (PiSS) znamy się na zasadach handl i absolutnie nikt nie będzie nam mówił kiedy sklepy mają być zamknięte a kiedy otwarte. BO MY PISIORY WSZYSTKO WIEMY NAJLEPIEJ i wszystko robimy najlepiej,"
  A zwłaszcza kradniemy i przywłaszczamy publiczne pieniądze.

 • lob2

  Oceniono 38 razy 28

  Jak można zakazywać coś co jest słuszne i przynosi państwu zysk i zadowolenie Polaków.Konie chce ,niech nie idzie,kto chce mieć zamknięte ,niech ma zamknięte,ale nikt rządu ani Kaczyński nie będzie mi dyktował co mam w niedzielę robić.Akurat niedziela jest dobra dla rodzin,którzy chętnie z całą rodziną idą na zakupy i przy okazji zjedzą obiad czy napiją się kawy. I ktoś"JAKIŚ" będzie mówił czy to słuszne czy nie.

 • dejtrejder

  Oceniono 43 razy 25

  Urzędy również powinny być czynne w soboty i niedziele. Natomiast od poniedziałku do piątku do godziny 22. Po co komu urzędy otwarte rano do godziny 15? Sklepy natomiast powinny być otwarte całodobowo. Można by było spokojnie np. ciuchy przymierzyć o 3 w nocy bez kolejek do przymierzalni. A teraz rzecz najważniejsza: trzeba definitywnie i na stałe zamknąć kościoły i przestać dotować szkodliwą instytucję jaką jest kościół katolicki. Państwo nie powinno utrzymywać nierobów przebranych w czarne kiecki, ze skłonnościami do pedofilii.

 • druga_wieza

  Oceniono 36 razy 24

  Może powiedzmy prawdę: Polacy NIGDY NIE CHCIELI ZAKAZU HANDLU.
  To od początku była inicjatywa PiS i tylko PiS.
  Nawet KK nie był jednoznacznie za tym zakazem, choć były takie głosy.

  Od początku ten zakaz był wbrew woli ludzi.

  Dodam, że katolicy mogą nie kupować w niedzielę. Ja tak zawsze robiłem, tzn. nie robiłem. Nie kupowałem. Nie kupowałem w niedzielę, nie kupuję i nie zamierzam tego zmieniać. Jednocześnie jestem za WOLNOŚCIĄ wyboru.

  A ekspedienci? A srak! Ekspedienci nie są ani trochę lepsi od pracowników stacji benzynowych, teatrów, kin, restauracji, pociągów, autobusów, lodziarni, kawiarni, itd. itp.
  Celowo nie wymieniałem szeroko pojętych "służb", czyli policji, straży pożarnej, personelu szpitalnego, pogotowia energetycznego, itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX