Maseczki tylko w budynkach? Szumowski: Złagodzenie nakazu możliwe za 1-2 tygodnie

Spadająca liczba zakażeń koronawirusem sprawia, że resort zdrowia rozważa częściowe wycofanie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jak zapowiada minister Łukasz Szumowski, decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia, potwierdził, że w najbliższym czasie mogą zostać podjęte decyzje, na mocy których nakaz noszenia maseczek zostanie zniesiony. Wszystko zależy od tego, jak wysoki będzie tzw. współczynnik zarażania R.

Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy

- Jeśli się okaże, że wskaźniki w województwach się utrzymują, być może będziemy wydawać decyzję, że na otwartych przestrzeniach nie trzeba będzie nosić maseczek, jedynie w pomieszczeniach - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - Decyzja zapadnie za tydzień, do dwóch - dodał.

Po raz kolejny minister podkreślił też, że rząd jest gotowy wrócić do obostrzeń, gdyby sytuacja związana z epidemią koronawirusa pogorszyła się

Czytaj też: Zakrywanie ust i nosa. Nie każdego dotyczą obostrzenia. Oto szczegóły rozporządzenia

Szumowski potwierdził tym samym stanowisko wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego. W czwartek stwierdził on, iż w Polsce są regiony, w których może dojść do luzowania obostrzeń. Stwierdził, iż w terminie 1-2 tygodni być może zostanie zaproponowany model wyłączający pewne regiony z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej.

Więcej o: