Pieniądze z PFR do zwrotu, jeśli popełniłeś błąd we wniosku. A o ten łatwo. Przez zmiany w regulaminie

Część przedsiębiorców będzie musiała zwrócić środki przyznane z PFR, jeśli popełnili błąd podczas wypełniania wniosku. O ten łatwo, ze względy na zmiany w regulaminie dot. definicji wielkości przedsiębiorstwa. Na zwroty przedsiębiorcy będą mieli 14 dni.

Na środki z tarczy antykryzysowej trzeba czekać nawet kilka tygodni, podczas gdy pieniądze z Polskiego Funduszu Rozwoju pojawiały się zwykle na kontach przedsiębiorców w ciągu kilku dni. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczyli pracownicy urzędów, którzy narzekali na zbyt skomplikowane procedury i konieczność ręcznego przyjmowania wniosków. Z kolei wnioski z PFR są przyjmowanie niemal automatycznie, co znacznie przyśpiesza proces przyznawania środków. Niestety, także i tej instytucji nie udało się uniknąć problemów, które odbiją się na przedsiębiorcach.

Środki z PFR do zwrotu w ciągu dwóch tygodni w przypadku błędu we wniosku

Nowy regulamin tarczy finansowej będzie obowiązywał od 28 maja i stanowi, że w przypadku złożenia nieprawdziwego oświadczenia we wniosku o przyznanie subwencji, jej beneficjent musi ją zwrócić w ciągu 14 dni roboczych, informuje portal Prawo.pl. Można popełnić jeden z dwóch błędów. 

Po pierwsze należy sprawdzić, czy wniosek składa osoba prawnie do tego umocowana w dniu składania oświadczenia. Jest to zawarte zarówno w nowym, jak i starym regulaminie.

Zobacz wideo Prof. Beata Javorcik o pokryzysowym scenariuszu polskiej gospodarki

Łatwiej jednak nieświadomie popełnić błąd, próbując określić rodzaj prowadzonej działalności. Błędy mogą się pojawiać, ponieważ definicja mikro, małego i średniego przedsiębiorcy w regulaminie z 28 kwietnia różni się od tej zawartej w przewodniku oraz Q&A dostępnych przed notyfikacją programu przez Komisję Europejską.

"Pierwotnie PFR informował, że definicja odnosi się wyłącznie do przedsiębiorcy, który wnioskuje, a nie właściciela czy spółek zależnych. W regulaminie opublikowanym 28 kwietnia przez PFR w par. 11 zapisano jednak, że określając status firmy, należy zweryfikować, czy zachodzą powiązania, m.in. w ramach grup kapitałowych. Dodatkowo w najnowszej wersji regulaminu w definicji mikro, małego i średniego przedsiębiorcy doprecyzowano, że do określenia statusu powinno się uwzględniać załącznik nr I do Rozporządzenia Pomocowego" - informuje Prawo.pl.

Nowy regulamin najpewniej będzie dotyczył również umów podpisanych przed 28 maja, gdy zaczną obowiązywać nowe zasady.

Więcej o:
Komentarze (20)
Pieniądze z PFR do zwrotu, jeśli popełniłeś błąd we wniosku. A o ten łatwo. Przez zmiany w regulaminie
Zaloguj się
 • luki.wawa

  Oceniono 11 razy 11

  A wystarczyło znać odpowiedniego instruktora narciarstwa i pomoc była ekspresowa. Co najważniejsze skuteczna

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 7 razy 7

  bo piniedzy nie ma dla pisiakow do kradziezy.

 • jelonek666

  Oceniono 8 razy 6

  Ludziska!

  Skoro już poruszacie ten temat - ZUS pytany przez bank o stan zatrudnienia nie uznaje za pracownika osoby będącej na urlopie bezpłatnym - w skutek tego wydawana jest decyzja odmowna.

  To jest niezgodne z Regulaminem i wytycznymi PFR które mówią jasno - pracownik na bezpłatnym to pracownik którego należy wliczać do stanu zatrudnienia.

  Nie ma nawet gdzie zgłosić tego błędu! ZUS rozkłada ręce, daje jakieś bzdurne wnioski do wypełnienia które nic nie dają.

 • desnoran3

  Oceniono 3 razy 3

  Wychodzi na to, że każdy kto zatrzymał pracowników i zachował miejsca pracy jest zwykłym frajerem. Jeśli na jesień będzie powtórka z rozrywki to tylko idiota da się złapać drugi raz na opowieści dziwnej treści. Lepiej otworzyć firmę w Czechach i nie martwić się kłodami, które rzuca pod nagi własne państwo.

 • czesllaw

  Oceniono 3 razy 3

  Czy nasza kochana, jedynie słuszna, władza cokolwiek zrobiła dobrze?

 • kiesier

  Oceniono 2 razy 2

  Jak wygląda "tarcza dla przesiębiorców"? - gazem pieprzowym po oczach.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  A respiratory Szumowski kupuje od jakiegoś handlarza bronią.,,

  Ludzie, co to za typ? Kto go zrobił ministrem? Sytuacja jak z kraju trzeciego świata...

 • euphoria12

  Oceniono 2 razy 2

  O widzę, że PFR w ataku, to Ci sami złodzieje zamieszani w GetBack z tatusiem premiera

 • sverir

  Oceniono 2 razy 2

  To nie zmiana regulaminu, tylko niekompetencja PFR w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Z sobie znanego powodu PFR uznał, że wielkość przedsiębiorstwa przy pomocy publicznej ustalana jest na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców, a nie przepisów pomocowych. I teraz z powodu błędu funkcjonariuszy PFR po tyłku dostaną przedsiębiorcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX