PIT 2020. Do kiedy rozliczyć podatki? Został ostatni tydzień na złożenie deklaracji lub korekty

Do kiedy rozliczyć podatki z urzędem skarbowym? W tym roku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż zazwyczaj. Zmiany w systemie rozliczania i wprowadzenie automatycznego złożenia deklaracji podatkowej w połączeniu z koronawirusem, spowodowały lekkie zamieszanie.

Termin złożenia rozliczenia podatkowego uległ wydłużeniu ze względu na koronawirusa. W tym roku wprowadzono również automatyczne rozliczenie z urzędem skarbowym, jeśli osobiście nie zdecydowaliśmy się złożyć swojej deklaracji podatkowej. Pozostawiając jednak sprawę skarbówce, nie można skorzystać z jednej z licznych ulg podatkowych, które przysługują obywatelom Polski. 

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

PIT 2020. Do kiedy rozliczyć podatki?

Termin rozliczenia podatkowego został wydłużony przez specustawę składającą się na tarczę antykryzysową. Zgodnie z jej zapisami nowy termin dotyczy osób, które rozliczają się na formularzach:

  • PIT-36
  • PIT-36L
  • PIT-37
  • PIT-38
  • PIT-39

Osoby korzystające z tych dokumentów mają czas na rozliczenie się do 31 maja. Dzień ten wypada jednak w niedzielę, w związku z czym urząd skarbowy nie będzie karał jednodniowych spóźnialskich.

Deklaracje osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38, zostały już automatycznie złożone i zaakceptowane przez urząd. Wydłużenie terminu rozliczenia oznacza więc dla tych osób możliwość złożenia korekty do końca maja, bez ponoszenia konsekwencji. 

Pozostałe formularze należy zatwierdzić ręcznie. Wydłużenie terminu było więc korzystne głównie dla tych, którzy rozliczają PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39.

PIT 2020. Lista ulg podatkowych w rozliczeniu podatkowym za 2019 rok:

Więcej o: