Protest na Zakopiance. GDDKiA ureguluje płatności podwykonawcom

W piątek 22 maja w południe odbył się protest firmy budowlanych, które domagały się zapłaty. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiedział, że GDDKiA ureguluje płatności.

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wypłaca podwykonawcom należności za prace wykonane na Zakopiance. Poinformował o tym w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Podwykonawcy odcinka Lubień - Naprawa w Małopolsce od godziny 11 protestowali z powodu braku płatności od generalnego wykonawcy, firmy IDS - BUD. Poszkodowanych zostało łącznie 15 firm, część miała usłyszeć o odmowie płatności.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Wiceminister Weber powiedział, że problemy wynikają z braku płatności za faktury przez generalnego wykonawcę drogi S7. "Natomiast bardzo sprawnie działa tutaj GDDKiA oddział w Krakowie i wszystkie należności są wypłacane przez dyrekcję" - powiedział wiceszef resortu i podkreślał, że GDDKiA robi wszystko, by środki zostały wypłacone.

Rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut poinformowała, że do podwykonawców trafiło już 10 milionów złotych.

Strajk drogowców na Zakopiance

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, firmy budowlane wybrały to miejsce nieprzypadkowo. Znajduje się tam skrzyżowanie starej drogi z nową. Pod nimi powstaje zaś tunel. Sam protest trwał zaledwie kilkanaście minut i miał spokojny przebieg. W czasie jego trwania samochody ciężarowe z plakatami zablokowały przejazdy z obu stron. 

- Nie płacą nam za usługi transportowe od jesieni ubiegłego roku. Łącznie nieopłacone faktury opiewają na ponad pół miliona złotych. Od kilku miesięcy nie możemy wyegzekwować należności. Także inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie robi za wiele, żeby nas wesprzeć - tłumaczył jeden z poszkodowanych przedsiębiorców w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

Więcej o:
Komentarze (9)
Protest na Zakopiance. GDDKiA ureguluje płatności podwykonawcom
Zaloguj się
 • burek_polny

  Oceniono 11 razy 9

  Podobnie powinno byc w calym kraju.
  Stanac na skrzyzowaniu i pogonic ten caly rzad w PiSS.du.

 • danzby

  Oceniono 9 razy 9

  wszyscy inni sa winni,rzad dziala swietnie...co widac,slychac i czuc

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  W porządnych kontraktach na roboty budowlane są klauzule:
  Załóżmy, że inwestor ma umowę z generalnym wykonawcą a ten zatrudnia podwykonawców. Otóż, generalny wykonawca otrzymuje pieniądze od inwestora dopiero wtedy, gdy zrealizuje wszystkie wymagane płatności na rzecz podwykonawców.
  Generalny wykonawca ma obowiązek podać inwestorowi wszystkich podwykonawców w celu zatwierdzenia. Podwykonawca ma prawo informować inwestora, że generalny nie płaci. I nie ma zasłaniania się "tajemnicą biznesową".

 • g106

  Oceniono 2 razy 0

  Znaczy się GDDKiA zapłaci 2 razy???!!! No żesz k....wa mać! Jestem inżynierem rezydentem na wielu kontraktach i WIEM, że Podwykonawcy są ZABEZPIECZENI!!!!!!!!!!!!!!!!! ZAWSZE!!!!!!!!!!!!!!!! No ale TYLKO zgłoszeni, Jak się robi na lewo to o co ten płac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX