Rząd chce blokować przejmowanie firm. Przedsiębiorcy: Wzrost bezrobocia, zmniejszenie wpływów

Tarcza antykryzysowa ma ochronić polskie firmy przed przejęciem ze strony podmiotów spoza UE. Eksperci zwracają jednak uwagę na spore ryzyko, jakie niosą ze sobą procedowane w Sejmie przepisy. Mogą one odciąć przedsiębiorców od źródeł finansowania. Skutki mogą być odwrotne od zamierzonych.

Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg nowych sposobów wspierania polskich przedsiębiorców. Jednym z rozwiązań, które mają zostać wprowadzone, jest uniemożliwienie przejmowania polskich firm bez zgody rządu. 

Nie wszystkie rozwiązania podobają się jednak samym zainteresowanym. Rada Przedsiębiorczości - w jej skład wchodzą Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego - wydała właśnie krytyczne stanowisko wobec nowych rozwiązań - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Blokowanie polskich firm przyniesie skutki odwrotne od zamierzonych?

Rada Przedsiębiorczości obawia się, że zablokowanie możliwości przejmowania firm uniemożliwi części podmiotów funkcjonowanie. Nie będą bowiem one miały możliwości pozyskania środków inwestycyjnych na dalszy rozwój. Rada twierdzi, że w niektórych przypadkach może się to skończyć likwidacją przedsiębiorstw.

"Oznacza to likwidację wielu miejsc pracy, wzrost bezrobocia i zmniejszenie wpływów budżetowych związanych z ich funkcjonowaniem na polskim rynku" - czytamy w komunikacie.

Rząd się tłumaczy, eksperci wskazują na ryzyko

Ustawodawca przewidział, że wprowadzenie przepisów, które zaburzają normalny przepływ kapitału spotka się ze sprzeciwem. Dlatego w uzasadnieniu do przepisów stwierdził iż "nie chce odstraszać inwestorów, tylko chronić polskie spółki przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej".

Marcin Mrowiec, ekonomista, cytowany przez Bisiness Insidera wyjaśnił, że przepisy mogą dotyczyć nie tylko najważniejszych, strategicznych dla polskiej gospodarki spółek, ale i znacznie mniejszych podmiotów.

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Prawo ma chronić przed przejęciem firm przez przedsiębiorców spoza UE, z takich krajów jak Chiny, Rosja czy państwa arabskie. Intencja jest też taka, by polskie firmy nie mogły być przejmowane "za bezcen". W rządowej propozycji mowa jednak już o zablokowaniu możliwości zaledwie 10 proc. wartości spółki. Eksperci podkreślają, że dopiero przekroczenie 33 proc. udziałów może prowadzić do przejęcia kontroli nad spółką.

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 jest po drugim czytaniu w Sejmie. W piątek znów nie udało się go przyjąć, a posłowie i senatorowie zgłaszają wiele zastrzeżeń. Projekt został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Czytaj też: 500 plus w tym roku bez zmian. Co dalej z programem?

Więcej o: