Prawo jazdy kategorii B pozwoli na jazdę samochodami powyżej 3,5 tony. Korzystna zmiana od przyszłego roku

Od przyszłego roku prawo jazdy kategorii B upoważni do jazdy samochodami do masy 4 ton 250 kg. Proponowana zmiana kierowana jest tylko do doświadczonych kierowców i aut spełniający

O zmianie poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber w odpowiedzi na interpelacji poselską.

Prawo jazdy kategorii B. Na czym będą polegać zmiany?  

Dotychczasowo prawo jazdy kategorii B upoważniało na kierowanie pojazdu z masą całkowitą do 3,5 tony. W przyszłym limit ma zostać zmieniony do 4 ton 250 kg. Dotyczyć to będzie jednak tylko aut zasilanych paliwami alternatywnymi, a jego większy ciężar wynikać będzie z posiadania alternatywnego systemu napędu. 

Zmiany w przepisach skierowane są do bardziej doświadczonych kierowców. Z rozwiązania skorzystać będą mogli kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B od co najmniej dwóch lat. 

Zobacz wideo Za którym razem zdałaś/eś prawo jazdy?

Przepisy ruchu drogowego zaostrzone od lipca. Wielu kierowców straci prawo jazdy

Przypominamy, że od lipca wchodzą w życie nowe przepisy, które mogą okazać się bardzo poważnym problemem dla kierowców. Zostaną ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Niezależnie od godziny będzie wynosił 50 km/h. Dodatkowo, według nowych przepisów, prawo jazdy na trzy miesiące będzie można stracić za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h także w terenie niezabudowanym.

Zmiany zostały wymierzone więc przede wszystkim w piratów drogowych, gdyż kierowcy w Polsce należą do najbardziej niebezpiecznie jeżdżących w Europie. Jak wynika z szacunków policji, now przepisy spowodują, że do końca 2020 roku prawo jazdy utraci aż 20 tys. kierowców, a w przyszłym roku liczba ta wzrośnie do 40 tys.

>>> Czytaj także: Wymiana bezterminowego prawa jazdy będzie dotyczyła każdego. Do kiedy trzeba je wymienić?

Więcej o: