Mieszkania droższe o ponad 11 proc. niż rok temu. Ceny wzrosły na progu pandemii

Mieszkania na początku tego roku wciąż drożały - i gdzieniegdzie nawet solidnie. Tak wynika z najnowszego raportu GUS. Na zachodzie Polski ceny były wyższe nawet o ponad 16 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W żadnym województwie ceny nie spadły, także w porównaniu z końcówką 2019 roku. A w odniesieniu do średniej z 2015 roku ceny mieszkań poszły w górę już o ponad 30 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące zmiany cen mieszkań w pierwszym kwartale. Wynika z nich, że mieszkania, w ujęciu rok do roku, drożały w tempie dwucyfrowym. Ogółem w Polsce ten wzrost wyniósł 11,3 proc.

Ceny mieszkań rosną w tempie dwucyfrowym 

Największy zanotowano na zachodzie kraju - w województwach lubuskim i zachodniopomorskim - o odpowiednio 16,9 i 16,8 proc. oraz na Śląsku - o 15,9 proc. Ale dwucyfrowe wzrosty cen mamy w większości województw - w 9 na 16. Najmniej ceny po 7,6 proc. - poszły w górę w wielkopolskim i małopolskim. 

embed

Mieszkania drożały w zasadzie przez cały 2019 rok, dlatego fakt, że na początku obecnego ich ceny są wyższe niż na początku ubiegłego, raczej nie dziwi. Ale wzrost widać także w ujęciu kwartalnym, czyli w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2019. Znów największy jest w lubuskim - o 8,6 proc., ale i w mazowieckim solidny - o ponad 5 proc. Średnia dla Polski według GUS to wzrost o 3,6 proc., przy czym w żadnym województwie nie zanotowano spadku - jedynie w podkarpackim ceny zwiększyły się tylko minimalnie, o 0,8 proc. 

embed

Rynek wtórny ciągnie w górę

Główny Urząd Statystyczny podkreśla też jeszcze jedną kwestię: ceny lokali mieszkalnych na rynku wtórnym rosną wyraźnie mocniej niż tych z rynku pierwotnego. Widać to szczególnie w ujęciu kwartalnym - na wtórnym wzrost cen wyniósł to 5,1 proc. wobec 1,6 proc. na pierwotnym. W ujęciu rok do roku mieszkania z rynku wtórnego zdrożały o 15,2 proc., podczas gdy te z pierwotnego w ponad dwa razy wolniejszym tempie - o 6,5 proc. Dobrze pokazuje to długoterminowy wykres, przygotowany przez GUS:

Ceny mieszkań.Ceny mieszkań. GUS

Ceny lokali mieszkalnych w pierwszym kwartale tego roku były wyższe o 31,7 proc. do średniej z 2015 roku, przy czym na rynku pierwotnym o 22,5 proc., a na wtórnym o 39,7 proc. Pierwszy kwartał to jednak dane głównie z przedkoronawirusowej przeszłości - pandemia pojawiła się dopiero w marcu. Bardzo ciekawy może okazać się raport za drugi kwartał. 

Czytaj też: NBP: Ceny mieszkań wciąż rosną. Na horyzoncie poważny kłopot dla deweloperów

Zobacz wideo Jak głęboki kryzys nas czeka? „Polska gospodarka ma silne fundamenty”
Więcej o: