Bon turystyczny. Sam profil zaufany jednak nie wystarczy. Czego jeszcze potrzeba, aby otrzymać 500 zł na wakacje?

Bon turystyczny będzie przysługiwać na każde dziecko bez składania wniosków. Aby go otrzymać nie wystarczy samo posiadanie profilu zaufanego, gdyż niezbędne jest również rejestracja w PUE ZUS. Jak to zrobić?

Bon turystyczny wszedł w życie 18 lipca. Dodatek w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko, natomiast dzieci niepełnosprawne otrzymają tysiąc złotych. Sejm zagłosował również za tym, aby bon przysługiwał dzieciom, których rodzice pracują za granicą. Bon będzie miał formę elektroniczną i będzie można z niego skorzystać do 31 marca 2022 roku. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (16.07)

Bon turystyczny. Bez wniosku, ale sam profil zaufany nie wystarczy

W odróżnieniu od innych świadczeń, jak chociażby 500 plus czy "Dobry start", osoby uprawnione otrzymają bon bez konieczności składania wniosku. Okazuje się jednak, że do otrzymania go nie wystarczy tylko posiadanie profilu zaufanego. Chętni, którzy chcą skorzystać z bonu, muszą aktywować go przez PUE ZUS, w którym trzeba mieć konto. Założyć je można przy pomocy profilu zaufanego. Inne możliwości to zweryfikowanie tożsamości przy pomocy bankowości internetowej bądź za pomocą e-dowodu czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

ZUS opublikował materiał wideo, w którym wyjaśniono krok po kroku, w jaki sposób założyć konto na PUE ZUS. 

 

Bon turystyczny zostanie aktywowany po zaktualizowaniu danych. Jego numer powinien zostać przesłany SMS-em oraz wiadomością e-mailową osobie, która się po niego zgłosi. Podczas płacenia za daną usługę trzeba będzie podać kod otrzymany z ZUS. 

Bon turystyczny. ZUS i POT tworzą listę firm, które będą obsługiwać bon

Wpływ na nieco utrudniony tryb aktywacji świadczenia ma fakt, że będzie miało ono formę tylko i wyłącznie cyfrową. Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z ZUS-em ma stworzyć listę podmiotów, które będą obsługiwały płatności bonem. POT na bieżąco będzie aktualizować listę podmiotów, które spełniają określone warunki. Będzie ona dostępna na rządowej stronie bonturystyczny.gov.pl. Na razie nie wiadomo, kiedy przedsiębiorcy będą mogli się rejestrować w systemie. 

Więcej o: