Minister zaleca rodzicom i uczniom instalację specjalnej aplikacji. Pomaga uniknąć koronawirusa

Dariusz Piontkowski, minister edukacji, oraz Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, zalecają, by rodzice i uczniowie, przed powrotem do szkół zainstalowali aplikację ProteGo Safe. "Może znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden - z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób" - wyjaśniają.

Resort edukacji oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają, aby rodzice i uczniowie jeszcze przed powrotem do szkoły zainstalowali aplikację ProteGo Safe. Deklarację w tej sprawie podpisali minister Dariusz Piontkowski oraz Jarosław Pinkas, szef GIS.

"Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zainstalowania ProteGO Safe. [...] To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna" - czytamy w liście skierowanym przez przedstawicieli władz do władz lokalnych.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

ProteGO - jak działa aplikacja, której instalację zaleca szef MEN

Narzędzie ma wiele przydatnych funkcji dla osób, które chcą uniknąć zakażenia koronawirusem. Przede wszystkim powiadamia o możliwym kontakcie z zainfekowaną osobą. "Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich" - wyjaśniają w swoim piśmie szefowie resortu edukacji i GIS.

Aplikacja zawiera też moduł, który umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Możemy dzięki temu sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka infekcją. Kolejny moduł pozwala na komunikowanie się z użytkownikami w pobliżu. 

Czytaj też: Aplikacja ProteGO Safe już działa. Czy jest bezpieczna? Jak dowiemy się, czy mieliśmy kontakt z zakażonym?

Korzystający z zalecanej aplikacji mogą też przeprowadzić ocenę ryzyka - ma on postać prostej ankiety, jest jednak stworzony przez lekarzy. Po odpowiedzi na pytania aplikacja wyświetli odpowiednie zalecenia i rekomendacje.

Zdaniem resortu edukacji wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe, mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. "Warunek skuteczności jest jeden - z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób" - wyjaśniają autorzy listu.

Więcej o: