Spowolnienie koniunktury i obniżenie stóp procentowych do poziomu 0,10 proc. wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi dla banków. Ten rok ma być dla nich najgorszy od wielu lat. Zgodnie z oczekiwaniami w celu odbicia strat, instytucje finansowe podwyższają opłaty za prowadzenie kont i karty. W większości przypadków zmiany są nieodczuwalne i można je jednak ominąć, aktywnie korzystając z konta. Bankier.pl przedstawił listę banków, które w ostatnich tygodniach zdecydowała się na zmianę cennika.
Od grudnia nowej taryfy opłat muszą spodziewać się klienci Santander Bank Polska. W ofercie Konto Jakie Chce za obsługę konta i karty trzeba będzie płacić odpowiednio sześć i osiem złotych miesięcznie (zmiany nie dotyczą osób poniżej 26. roku życia). Dotychczasowo obie usługi będą bezpłatne. Uniknąć tego można poprzez zasilenie konta kwotą co najmniej 500 zł miesięcznie i dokonanie trzech transakcji kartą.
Analogiczne zmiany zostają wprowadzone od października również dla klientów Getin Banku. O złotówkę wzrośnie opłata za Konto Proste Zasady dla klientów powyżej 26. roku życia. Opłatę można ominąć płacąc kartą lub Blikiem. Kluczową zmianą wydaje się być to, że od przyszłego miesiąca klienci banki nie będą mogli korzystać za darmo z bankomatów Euronetu.
Od ponad miesiąca nowy cennik został wprowadzony przez Citi Handlowy. Dotyczy on opłat warunkowych w ramach konta CitiPriority oraz opłat na rachunku Citigold. Posiadacze CitiKonta zapłacą także za prowadzenie subkont walutowych. Podobnie, jak miało to miejsce w innych bankach, ominąć to można poprzez wykonanie odpowiedniej liczby transakcji bądź wpłacenie danej kwoty.
Doniesienia o podwyżkach opłat w bankach nie jest niczym nowym w ostatnich miesiącach. W maju GUS informował, że ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje (w tym m.in. pocztę czy kantory wymiany walut) poszły w maju w górę o 39,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Podwyżki już wcześniej wprowadził Alior Bank, BNP Paribas czy Credit Agricole.
Warto nadmienić, że do usług bankowych zaliczanych jest wiele opłat. Część z nich można uniknąć poprzez wykonanie transakcji. Dodatkowo Polska wciąż wypada korzystanie na tle Europy pod względem wysokości opłat bankowych. Więcej o tym, dlaczego banki podniosły ceny można znaleźć w TYM MIEJSCU.