Ceny nieruchomości mocno w górę. Pandemia nie zatrzymała ich wzrostu

Mimo pandemii koronawirusa ceny nieruchomości w Europie silnie wzrosły. Polska jest jednym z tych krajów UE, w których wzrost był najwyższy.

W ujęciu rocznym drugie miejsce pod względem wzrostu cen nieruchomości zajęła Polska ze wzrostem o 10,9 proc. r/r, ustępując jedynie Luksemburgowi (+13,3 proc.). Nieruchomości mieszkaniowe bardzo szybko drożały też na Słowacji (+9,7 proc. r/r) oraz w Chorwacji (+8,3 proc. r/r) i w Czechach (+7,7 proc. r/r). Tak wynika z danych Eurostatu, na które powołuje się portal Bankier.pl.

Z czego wynika wzrost cen nieruchomości?

Jak wyjaśnia Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, dynamiczne wzrosty cen mieszkań i domów w Europie są jednym z przejawów wysokiej inflacji cenowej, nieuwzględnionej jednak w oficjalnych statystykach CPI. "Są one efektem utrzymywania na całym kontynencie rekordowo niskich i zbliżonych do zera stóp procentowych, które zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych i zniechęcają do trzymania oszczędności w systemie bankowym. Drożejące mieszkania są więc w znacznej mierze produktem represji finansowej" - czytamy.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Według najświeższych danych Eurostatu indeks cen domów w strefie euro był o 5,0 proc. wyższy niż rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej wzrost cen wyniósł 5,2 proc. r/r.

Podatek od nieruchomości pójdzie w górę

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w 2021 roku właściciele budynków, budowli i gruntów będą musieli zapłacić więcej w ramach podatku od nieruchomości. Podwyżkę odczują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy za 1 mkw zapłacą o prawie złotówkę więcej względem obecnego roku.

Podwyżka podatku w 2021 roku nie jest decyzją rządu. Maksymalne stawki określa się na podstawie wskaźnika inflacji. Jako że w pierwszym półroczu 2020 roku ceny towarów i usług wzrosły o 3,9 proc., to o tyle samo wzrośnie górna granica podatków i opłat. 

Najbardziej wzrost podatku odczują firmy. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej maksymalna stawka wzrośnie o 0,94 groszy za 1 mkw. do poziomu 24,84 zł (obecnie 23,90 zł). Właściciele budynków mieszkalnych zapłacą natomiast 85 groszy za mkw. powierzchni użytkowej, co stanowi wzrost o zaledwie cztery grosze względem obecnie obowiązujących stawek. Podwyżka nie oznacza jednak automatycznego wzrostu daniny. O wysokości podatku decydują poszczególne rady gmin

Więcej o: