Podatek od posiadania psa. W 2021 roku będzie rekordowo wysoki. Ile wyniesie? Kogo nie obowiązuje?

W 2021 roku podatek od posiadania psa będzie wyższy. Jego maksymalna stawka będzie wynosić 130,30 zł, czyli o pięć złotych więcej w porównaniu do obecnego roku. Kto jest z niego zwolniony?

Jak co roku właściciele psów będą musieli zapłacić podatek za posiadanie czworonogów. W przyszłym roku termin płatności mija 30 kwietnia, a jej maksymalna stawka będzie rekordowo wysoka. 

Podatek od posiadania psa. Na czym polega?

Podatek od posiadania psa został wprowadzony blisko 30 lat temu na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urząd gminy decyduje zarówno o wysokości daniny, a także ewentualnym zniesieniu go. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jeśli zwierzę urodziło się w pierwszej połowie roku, to trzeba zapłacić 100 proc. daninę. W przypadku gdzie pies urodził się drugiej połowie roku podatek wynosi 50 proc. stawki rocznej. 

W 2021 roku maksymalna stawka podatku od posiadania psa wyniesie 130,30 zł, czyli o prawie pięć złotych więcej niż w 2020 roku (125,40 zł). W 2019 roku podatek wynosił jeszcze mniej, bo 123,18 zł. 

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

Podatek od posiadania psa. Kogo nie obowiązuje?

W ustawie z 1991 roku wymieniono grupy osób, które nie muszą płacić podatku bez względu na to, czy obowiązuje on w danej gminie. Dotyczy to: 

  • osób mających powyżej 65. roku życia, jeśli samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (z tytułu posiadanie jednego psa),
  • podatników podatku rolnego (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  • osób niepełnosprawnych (z tytułu posiadania psa asystującego), 
  • osób posiadających znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiada jednego psa),
  • personel dyplomatyczny nie będący obywatelami Polski (jeśli występuje zasada wzajemności).

Podatku od psa nie muszą uiszczać właściciele zwierząt, w gminach, w których zdecydowano o nie wprowadzeniu go. Ewentualną decyzje oraz stawkę podatku (może wynosić mniej niż maksymalna stawka) można znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin i miast.

Więcej o: