Pracodawca lub kontrahent nie płacą? Ta wyszukiwarka pokaże, jaką pomoc dostali z tarczy

Informacje o tym, jaką pomoc otrzymała dana firma w ramach tarczy antykryzysowej, są jawne. Specjalna wyszukiwarka pozwala sprawdzić, kiedy dany podmiot otrzymał wsparcie od państwa i w jakiej wysokości.

Epidemia koronawirusa utrudniła działalność przedsiębiorców, dlatego poszkodowani mogli starać się o różne formy pomocy od państwa. Informacje na temat tego, jakie kwoty i z jakich tytułów otrzymały konkretne firmy, w ramach tarczy antykryzysowej, są jawne.

Wyszukiwarka UOKiK pokaże pomoc publiczną

Na stronach UOKiK jest dostępna internetowa baza SUDOP, która umożliwia sprawdzenie kwot, jakie otrzymali przedsiębiorcy. Jedyna informacja, jaką trzeba wprowadzić to numer NIP. Następnie trzeba kliknąć pole "pobierz nazwę firmy", a na dole zaznaczyć, że informacje mają dotyczyć pomocy udzielonej w ramach przeciwdziałania skutkom COVID-19.

Wyszukiwarka pomocy publicznejWyszukiwarka pomocy publicznej Źródło: UOKiK

Wynik wyszukiwania można pobrać jako plik PDF lub CVS. Po jego otwarciu otrzymujemy wartość pomocy uzyskanej przez przedsiębiorcę, jej formę (np. zaliczka zwrotna lub umorzenie opłaty), przeznaczenie (np. rekompensata), oraz podstawę prawną.

Wyszukiwarka pomocy publicznejWyszukiwarka pomocy publicznej Źródło: UOKiK

Wyszukiwarka pozwala sprawdzić łączną kwotę wszystkich form pomocy. W przypadku testowego przedsiębiorcy wynik, który uzyskaliśmy to niemal 200 tys. zł.

Brak informacji o udzielonej pomocy nie oznacza, że nie została ona udzielona. Baza uzupełniana jest bowiem przed podmioty odpowiedzialne za przekazanie środków, a opóźnienie może sięgnąć siedmiu dni. Jak w każdej bazie danych mogą też pojawić się inne błędy np. w nazwie podmiotu czy podstawie prawnej pomocy. Z drugiej strony baza może być wykorzystana do weryfikacji oświadczeń pracodawcy lub kontrahenta, który tłumaczy brak uregulowania należności niską wypłatą z tarczy.

Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Ile firmy dostały od państwa?

W ramach tarczy antykryzysowej firmy mogły starać się o różne formy pomocy - umorzenia składek na ZUS, pożyczki, rekompensaty. Z pomocy skorzystała połowa przedsiębiorstw.

- Do segmentu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ostatecznie trafiło 61 mld zł. Z pomocy skorzystało 345 tys. firm, czyli ok. połowy przedsiębiorstw w Polsce - wyliczył Paweł Borys. - Po 12 miesiącach od udzielenia tych subwencji będą podejmowane decyzje dotyczące umorzenia - wyjaśnił w programie "Studio Biznes" Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, który dystrybuuje środki. 

Czytaj też: Czytaj też: Polska w czołówce krajów Europy pod względem liczby zmarłych osób z COVID-19 [WYKRES DNIA]

Borys wyjaśnił, że proces przekazywania subwencji do dużych firm wciąż trwa. 250-300 podmiotów tego typu ma otrzymać od 10 do 15 mld zł. - Cały program zamknie się zapewne kwotą nie większą niż 75 mld zł, z czego ok. 40 mld będzie miało charakter bezzwrotny - wyliczył gość programu "Studio Biznes" - stwierdził prezes PFR.

Więcej o: