Ile kosztuje test antygenowy? Czym różni się od innych? Ceny zaczynają się od... 23 zł

Testy antygenowe będą podstawą do potwierdzenia infekcji koronawirusem - ogłosił Adam Niedzielski, minister zdrowia. Czym są, w jaki sposób różnią się od stosowanych do tej pory testów PCR? Ile kosztują? Wyjaśniamy.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedział w weekend nową strategię dotyczącą testów na koronawirusa. Stwierdził, że testy antygenowe będą taką samą podstawą, by potwierdzić zakażenie koronawirusem, jak stosowane do tej pory testy PCR. Warunkiem jest wystąpienie objawów infekcji.

Zmiana sposobu badania ma pomóc w zatrzymaniu rosnącej fali epidemii koronawirusa.

- Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Do tej pory zawsze mieliśmy do czynienia z sytuacją, że nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR - wyjaśnił.

Test antygenowy. Czym jest, jak się go stosuje, ile kosztuje?

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje testów na antywirusa: test antygenowy, test serologiczny i test PCR. Czym różnią się między sobą?

Test antygenowy, zwany też immunochromatograficznym lub testem kasetkowym, był długo uznawany jako mało czuły. Proces przeprowadzenia badania wygląda identycznie, jak w przypadku innych badań - próbkę z nosogardzieli lub gardła trzeba umieścić w specjalnym pojemniku. Po kilku-kilkunastu minutach otrzymujemy wynik. Koszt badania do od 90 do 150 zł. Test antygenowy wykrywa przeciwciała koronawirusa w kropli krwi. Na rynku są jednak dostępne znacznie tańsze testy - kosztują nieco ponad 20 zł.

Test serologiczny jest kolejnym rodzajem badania, które można przeprowadzić w celu potwierdzenia infekcji. Wykrywa obecność przeciwciał IgG w próbce pobranej krwi. Kosztuje zazwyczaj co najmniej 200 zł.

Test PCR/RT-PCR. Zwany też testem molekularnym. To najdroższy, najbardziej skomplikowany, a zarazem najdokładniejszy rodzaj testu. To właśnie ten rodzaj badania był do tej pory podstawą potwierdzenia infekcji. Jest to badanie genetyczne wykonywane metodą "Real-time RT-PCR". Potwierdza istnienie materiału genetycznego wirusa w próbce - nie przeciwciał.

Czytaj też: Koronawirus. Kolejny wzrost liczby zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Testy PCR można przeprowadzić w prywatnym laboratorium. Ich ceny w firmach prywatnych wahają się od 500 do nawet 1000 zł. W zamian za tę cenę często zyskujemy jednak czas - wynik jest dostępny w ciągu 1-2 dni. W przypadku jednostek państwowych czas oczekiwania na rezultat badania może przedłużyć się do niemal tygodnia.

Zobacz wideo „W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż lockdown. Jeżeli ma być wprowadzony, to bardzo szybko”
Więcej o: