Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca. Komu przysługuje?

Rząd wprowadził nowe obostrzenia, m.in. naukę zdalną dla klas I-III. Wrócił też dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak go dostać? Komu przysługuje? Odpowiadamy.

W środę 4 listopada dobowa liczba zakażeń przekroczyła 24 tys. nowych przypadków COVID-19. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, starając się uniknąć pełnego lockdownu. W środę podjęto decyzję o zamrożeniu sklepów w galeriach handlowych, a także kin, czy teatrów. Restrykcje dosięgnęły też szkół.

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Nowe obostrzenia. Rząd wysyła klasy I-III na naukę zdalną. Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Nowe obostrzenia dotyczą także edukacji. Dla dzieci powyżej trzeciej klasy w szkołach podstawowych przedłużono naukę zdalną do 29 listopada. Długo opierano się przed wprowadzeniem nauki zdalnej dla dzieci z klas I-III, gdyż wiąże się to z przywróceniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Najpewniej m.in. z tego powodu wciąż nie zdecydowano się na zamknięcie przedszkoli. Ale po decyzji o nauce zdalenej dla klas 1-3 wrócił także dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

Zasiłki będą przyznane na takich zasadach jak wiosną, czyli te wszystkie reguły są znane państwu

- powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Premier powiedział także, że zasiłek będzie przyznawany niezależnie do tego, czy rodzic dziecka może wykonywać pracę zdalną, czy musi wychodzić do pracy. 

Euro Austria. Ciekawy eksperyment. 150 osób z bezwarunkowym zatrudnieniem

Takiego rozróżnienia na tych, którzy mogą pracować zdalnie i nie mogą pracować zdalnie, my czynić nie będziemy, ponieważ nie mamy wiedzy z poziomu państwowego co do każdego z 15 milionów obywateli, którzy pracują

- wyjaśniał Morawiecki. 

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje:

  • rodzicom dzieci do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Mateusz Morawiecki apeluje do protestujących: Proszę, żebyśmy usiedli do rozmów 500 zł dla nauczycieli. Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia

Wniosek o zasiłek można złożyć przez internet. Jego wzór jest dostępny TUTAJ. Osoby zatrudnione powinny poinformować o tym pracodawcę, natomiast prowadzące działalność gospodarczą - ZUS.

Więcej o: