Jest rozporządzenie dot. ograniczeń w handlu. IKEA zaskoczona. "11 sklepów zostaje zamkniętych"

W Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem pojawiło się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Zgodnie z decyzją rządu od soboty będą obowiązywać ograniczenia dotyczące m.in. handlu w galeriach. Na rozporządzenie zareagowała już IKEA, która informuje, że jej sklepy pozostaną zamknięte.

Według rozporządzenia między 7 a 29 listopada w obiektach handlowych powyżej 2 tys. mkw. może odbywać się jedynie sprzedaż m.in.: żywności, kosmetyków, środków czystości, leków, gazet, książek, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych. Z rozporządzenia wynika, że nie mogą działać sklepy meblowe - nie znalazły się wśród wyjątków.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 53

Jeśli chodzi o usługi, funkcjonować mogą m.in. zakłady optyczne, banki, warsztaty samochodowe, zakłady szewskie, krawieckie, ślusarskie, myjnie, pralnie i gastronomie, oferujące wyłącznie dania na wynos.

Ograniczenia w handlu. IKEA: Wczoraj rządowy projekt zakładał, że będziemy otwarci

W sklepach i placówkach usługowych o powierzchni do 100 mkw. od soboty może przebywać maksymalnie jedna osoba na 10 mkw. W obiektach powyżej 100 mkw. będzie to jedna osoba na 15 mkw. 

Na rozporządzenie już zareagowała sieć sklepów IKEA, która jest zaskoczona takim jego kształtem. "Zgodnie z decyzją rządu od jutra 11 sklepów IKEA w Polsce zostaje zamkniętych dla klientów. Jeszcze wczoraj rządowy projekt rozporządzenia zakładał, że będziemy otwarci. Opublikowane dzisiaj przed 19 rozporządzenie zmieniło swoją treść. Zapraszamy do zakupów na Ikea.pl" - czytamy w krótkim komunikacie.

O zamknięciu swoich sklepów poinformowała też sieć Salony Agata.

Koronawirus i nowe restrykcje. Rozporządzenie opublikowane w piątek wieczorem 

Rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek około godziny 19:00 - w życie wchodzi od północy. W galeriach i parkach handlowych będą mogły być otwarte sklepy, których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw. 

embed

Niedozwolony będzie także handel lub działalność usługowa prowadzone na wyspach handlowych.