Węgry zawetowały budżet UE. Orban: Nie byłoby przeszkód, by szantażować kraje

Premier Węgier Viktor Orban poinformował w środę 18 listopada o tym, że Węgry zawetowały budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa.

Zgodnie ze stanowiskiem zapowiedzianym podczas lipcowego szczytu Węgry zawetowały pakiet budżetowy Unii Europejskiej. Kością niezgody jest powiązanie wypłaty funduszów unijnych z przestrzeganiem praworządności.

Zobacz wideo Rozmowa z Aleksandrą Smyczyńską z Innogy Polska (13.11)

Węgry zawetowały budżet UE. Orban tłumaczy powodu 

Premier Victor Orban stwierdził w oficjalnym stanowisku, że Węgry są zwolennikiem praworządności. Jednak według niego połączenie kwestii finansowych i gospodarczych ze sporami politycznymi byłoby poważnym błędem mogącym podważyć jedność Europy, a wprowadzenie mechanizmu karania innych krajów członkowskich powinni być wprowadzone przy jednogłośnym porozumieniu. 

"Po przyjęciu obecnej propozycji nie byłoby już przeszkód, by pieniądze należące się państwom członkowskim powiązać z popieraniem imigracji i szantażować kraje przeciwne migracji narzędziami budżetowymi" - zaznaczył także Orban w oświadczeniu przytaczanym przez Agencję Reutera.

Victor OrbanOrban: Nie po to powstała UE, by zmieniać ją w drugi Związek Radziecki

Premier Węgier twierdził także, że był gotowy na wypracowanie kompromisu, czego przykładem była zgoda na wspólną pożyczkę, mimo braku przekonania, że jest to rozwiązanie na wyjście z kryzysu.

Polska i Węgry przeciwne powiązaniu budżetu UE z praworządnością 

Polska i Węgry deklarowały, że zawetują budżet UE. Jak dotąd, premier Mateusz Morawiecki nie przedstawił oficjalnego stanowiska Polski w tej sprawie, ale było ono jednak deklarowane na poziomie ambasadorskim. Przypominamy, że aby budżet mógł zostać uchwalony, niezbędna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów Unii Europejskiej. Za powiązaniem go z praworządnością jest obecnie 25 z 27 krajów. 

W razie braku jednomyślności UE będzie musiała przejść na prowizorium budżetowe, na czym Polska może stracić miliardy złotych, przede wszystkim pochodzące z funduszu odbudowy

.Rząd blokuje budżet UE. Zapisano w nim dla Polski ponad 150 mld euro

Więcej o: