Ferie w jednym terminie. Tatrzańska Izba Gospodarcza krytykuje pomysł rządu: Szok, dążenie do kryzysu

Tatrzańska Izba Gospodarcza skrytykowała pomysł rządu o skróceniu ferii zimowych - Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja - powiedziała Agata Wojtowicz, prezes TIG, dodając, że takie działania mogą skutkować falą bankructw.

W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu, podczas której premier Mateusz Morawiecki poinformował o skumulowaniu ferii zimowych w terminie od 4 do 17 stycznia, a także rozważanych obostrzeniach w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Jak zaznaczył, działania te mają na celu pomóc w walce z pandemią koronawirusa. 

Rząd skrócił ferie. Ostra krytyka ze strony tatrzańskich przedsiębiorców

Rządowy plan dotyczący ferii zimowych został skrytykowany przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą. - Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego - powiedziała Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, cytowana przez RMF FM. 

Wojtowicz przypomniała, że jeszcze dwa dni temu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy proponował rozłożenie ferii na dłuższy czas. Według niej takie rozwiązanie byłoby pomocne dla branży turystycznej, ale także pozwoliłoby na utrzymanie reżimu sanitarnego. Dodała również, że "trudno mówić już o chaosie, to są bardzo nieprzemyślane decyzje". 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej: Decyzja rządu to dążenie do kryzysu gospodarczego

Reprezentantka tatrzańskich przedsiębiorców twierdzi, że decyzja o skumulowaniu ferii będzie oznaczała szereg bankructw nie tylko w branży hotelarskiej, ale także narciarskiej czy gastronomicznej. 

To jest dążenie nie tylko do kryzysu gospodarczego, ale i ogromnego kryzysu społecznego. Ja zawsze broniłam decyzji dotyczących reżimu sanitarnego. Tłumaczyłam, że musimy zacisnąć zęby, żeby potem przyjechali turyści, ale z tą decyzją trudno się zgodzić i znaleźć tu jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie.

- podsumowała prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Będą ograniczenia w Boże Narodzenie? 

Premier podczas konferencji zasugerował też, że rząd rozważa wprowadzenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się w okresie Bożego Narodzenia - mają trwać prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie. Zaapelował, by Polacy ograniczyli wyjazdy w tym okresie i spotykali się w małych gronach. 

Nie jest jasne, czy w czasie ferii będzie normalny sezon turystyczny i na jakich zasadach będzie działać branża. Jak na razie hotele są zamknięte (można rezerwować tylko noclegi w celach służbowych). Z komunikatu rządu wynika też, że będzie obowiązywać zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe dla dzieci i młodzieży.

Więcej o: