Cyberpunk 2077 lepszy niż 770 miliardów. Morawiecki publikuje mema. "Wstawaj samuraju"

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku zauważa ogromną popularność na świecie najnowszej polskiej gry komputerowej Cyberpunk 2077.

"Szczyt Rady Europejskiej już za nami. Wielki sukces finansowy i dla rozwoju gospodarczego. Ale widzę, że nie samą polityką żyje internet - premiera polskiej gry Cyberpunk 2077 jest zdecydowanie popularniejsza niż jakiekolwiek negocjacje, nawet te warte 770 miliardów!" - napisał premier. Pozdrowił też wszystkich graczy.

Do wpisu dołączona jest grafika nawiązująca do gry z napisem: "Wstawaj samuraju. Mamy budżet unijny do wydania".

Cyberpunk 2077 już na siebie zarabia 

Światowa premiera polskiej gry wideo Cyberpunk 2077 miała miejsce w ostatni czwartek. Jej akcja rozgrywa się w przyszłości, w fikcyjnym amerykańskim mieście Night City i opowiada historię najemnika o imieniu V. Tytuł wyprodukowało polskie studio CD Projekt RED, znane wcześniej z serii gier o Wiedźminie, bazujących na książkach Andrzeja Sapkowskiego.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Miejmy obawy przed tym, co się wydarzy w styczniu, lutym, marcu

Cyberpunk 2077 jest osadzony w gatunku fantastyki naukowej, zainspirowany amerykańską grą fabularną „Cyberpunk 2020” Mike’a Pondsmitha z lat 90. Twórcy przedstawiają wizję przyszłego świata, którym rządzą megakorporacje, a większość ludzi to cyborgi. W jedną z głównych postaci w Cyberpunk 2077 - Johnnego Sliverhanda - wcielił się aktor Keanu Reeves, odtwórca głównych ról na przykład w filmie „Adwokat Diabła” czy „Matrix”. Jego sylwetka została przeniesiona do wirtualnego świata gry. 

W piątek spółka CD Projekt opublikowała komunikat, z którego wynika, że po zaledwie kilkudziesięciu godzinach od premiery wszystkie koszty związane z produkcją i promocją gry już się zwróciły. Oznacza to, że firma oficjalnie zaczęła zarabiać na swojej nowym produkcie (jej produkcja trwała 8 lat). 

Zobacz wideo

8 mln egzemplarzy sprzedanych egzemplarzy

W przedsprzedaży gra rozeszła się w liczbie 8 mln egzemplarzy. Dla porównania, w przypadku GTA V, czyli jednej z najpopularniejszych gier wszech czasów, liczba preorderów - wg danych vgchartz - osiągnęła 7,1 mln. Kolejne rekordy Cyberpunk 2077 ustanowił w dniu premiery, a dotyczyły one popularności gry na platformach Steam i Twitch. Jeśli chodzi o Steama, to w szczytowym momencie Cyberpunka 2077 na Steamie uruchomiło 1 003 264 graczy, co jest absolutnym rekordem wśród gier single-player.

W Polsce gry komputerowe produkuje ponad 440 firm, które zatrudniają około 10 tysięcy osób. W 2019 roku dochody ze sprzedaży rodzimych produkcji przekroczyły 2,1 mld złotych, wynika z raportu „The game industry of Poland” opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

ZakopaneHotelarz z Zakopanego: Ta władza nie posiada żadnej empatii

Więcej o: