1500 zł na komputer. Wiemy, ile wniosków złożono i dlaczego wspierani są tylko rolnicy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia przyjmowała wnioski na dopłatę do komputerów dla dzieci. O pieniądze mogli starać się wyłącznie rolnicy. Dlaczego tylko ta grupa zyskała wsparcie, jak wiele wniosków złożono? Gazeta.pl uzyskała te informacje.

Rolnicy mogli do 30 grudnia (środa) składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) wnioski o dofinansowanie na zakup komputera dla dziecka. Środki w wysokości 1500 zł można przeznaczyć zarówno na zakup nowej maszyny, jak i pokryć już poniesiony wydatek. W ramach rządowego projektu finansowany jest zakup sprzętu dokonany od 10 grudnia 2020 roku do 31 marca 2021 roku.

E-nauka podczas epidemii 1500 zł na komputer dla dziecka. Minister: Sprzęt może być używany

1500 zł na dopłatę do komputera. Wiemy ile wniosków złożyli Polacy

Program wsparcia spotkał się ze sporym zainteresowaniem. - Ze wstępnych danych ARMiR wynika, iż do 30 grudnia br. w Agencji  zarejestrowano nieco ponad 28 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu komputera lub laptopa z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką - poinformowało nas biuro prasowe instytucji.

Wniosków może być jednak więcej. - Ostateczna liczba będzie zapewne wyższa, ponieważ zgodnie z zaleceniami związanymi z ochroną przed Covid-19, wnioski, które trafiają do biur powiatowych, są poddawane kwarantannie - czytamy w przesłanym do redakcji next.gazeta.pl komentarzu.

Czytaj też: Były członek RPP komentuje zapowiedź prezesa NBP: Pompowanie zysku. Stopy raczej trzeba podnosić

Pieniądze na komputer tylko dla rodzin rolniczych. Znamy uzasadnienie

Jednym z głównych kryteriów programu było uzyskiwanie dochodów z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dlaczego wsparcie na zakup skierowane jest do konkretnej grupy? Jak wyjaśnia ARMiR komputery są niezbędne rolnikom, bo w ostatnim czasie jednostki państwowe - również ARiMR - wdrożyły szereg rozwiązań informatycznych służących do przepływu informacji pomiędzy producentami rolnymi a jednostkami administracji państwowej. 

- W wielu przypadkach wprowadzone rozwiązania cyfrowe nie są wykorzystywane przez rolników z uwagi na ograniczenia w dostępie do sprzętu komputerowego. Ma na to wpływ wprowadzenie w szkołach nauki zdalnej w związku z epidemią COVID-19. Oprzyrządowania brakuje albo jego zasoby są niewystarczające - szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych - wyjaśnia ARMiR.

Microsoft Surface Laptop 2 1500 zł dopłaty na komputer dla dziecka. Jaki sprzęt wybrać? [POLECANE MODELE]

Warunki uzyskania pomocy z Agencji są dość wygórowane. Dotacja wynosi bowiem 1500 zł na całą rodzinę, a nie na jedno dziecko. Dodatkowo przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów musi prowadzić gospodarstwo rolne, które przypisany numer identyfikacji dotyczący producentów rolnych, w skład gospodarstwa domowego musi wchodzić co najmniej dwoje dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i nadal się uczą, a dochód może wynosić maksymalnie 1200 zł na osobę miesięcznie.

Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci
Więcej o: