W związku z kryzysem rząd zdecydował się w ubiegłym roku obniżać stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej w 2020 roku obniżyła stopy procentowe trzykrotnie - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Po ostatnim razie stopy procentowe zostały ustanowione na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Analizowane są jednak scenariusze obniżenia ich jeszcze bardziej.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%, podał bank centralny. Po posiedzeniu nie odbyła się konferencja prasowa, opublikowano jedynie komunikat.
Konsensus rynkowy przewiduje utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach (główna nadal 0,1%). Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 2020 r. 0,50%, stopa depozytowa - 0,0%, a stopa redyskonta weksli - 0,11%, stopa dyskontowa weksli - 0,12% w skali rocznej, podano w komunikacie.
Pod koniec roku na temat wysokości stóp procentowych wypowiedział się Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej,
Obecny poziom stop procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia.
- mówił Glapiński.
Mimo że stopy procentowe są rekordowe niskie, to instytucje finansowe wciąż mają spore pole do działania. Mechanizm ten bowiem przewiduje możliwość wprowadzenia nawet ujemnych stóp procentowych, ale jak oceniał w maju ubiegłego roku dla money.pl dr Piotr Zygadło, nie ma co na to liczyć w Polsce, gdyż NBP nie odważy się na taki ruch.