Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła ich jeszcze bardziej

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała po raz pierwszy w 2021 roku o wysokości stóp procentowych. Te zostały bez zmian i wciąż są na rekordowo niskim poziomie. Pojawiały się informacje, że rozważa się jeszcze większe obniżenie stóp procentowych.

W związku z kryzysem rząd zdecydował się w ubiegłym roku obniżać stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej w 2020 roku obniżyła stopy procentowe trzykrotnie - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Po ostatnim razie stopy procentowe zostały ustanowione na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Analizowane są jednak scenariusze obniżenia ich jeszcze bardziej. 

Zobacz wideo Wiceprezes PiS trafił do zarządu NBP. Komentuje Zbigniew Girzyński

Stopy procentowe pozostały niezmienione

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%, podał bank centralny. Po posiedzeniu nie odbyła się konferencja prasowa, opublikowano jedynie komunikat.

Szef NBP Adam Glapiński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat 'tarczy finansowej' dla firm, 8 kwietnia 2020 r.Szef NBP jednoznacznie: Od połowy grudnia kupujemy waluty obce

Konsensus rynkowy przewiduje utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach (główna nadal 0,1%). Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 2020 r. 0,50%, stopa depozytowa - 0,0%, a stopa redyskonta weksli - 0,11%, stopa dyskontowa weksli - 0,12% w skali rocznej, podano w komunikacie.

Możliwe dalsze obniżanie stóp procentowych

Pod koniec roku na temat wysokości stóp procentowych wypowiedział się Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, 

Obecny poziom stop procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia.

- mówił Glapiński.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński"To przestaje być zabawne". Ekonomiści reagują na sugestie NBP

Mimo że stopy procentowe są rekordowe niskie, to instytucje finansowe wciąż mają spore pole do działania. Mechanizm ten bowiem przewiduje możliwość wprowadzenia nawet ujemnych stóp procentowych, ale jak oceniał w maju ubiegłego roku dla money.pl dr Piotr Zygadło, nie ma co na to liczyć w Polsce, gdyż NBP nie odważy się na taki ruch. 

Więcej o: