Wiadomo, o ile wzrosną rachunki za prąd w tym roku. URE podał wyliczenia

Za energię elektryczną w tym roku zapłacimy nawet 10 proc. więcej. Takie szacunki podał Urząd Regulacji Energetyki. Odpowiadają za to nie tylko nowe taryfy, które wprowadzają dostawcy prądu, ale także nowe opłaty administracyjne. Potanieje wprawdzie gaz, ale nieznacznie, więc to zapewne będzie niewielką pociechą.
Zobacz wideo Czy w lutym dojdzie do poluzowania obostrzeń?

"Zmiany taryf na bieżący rok spowodują (łącznie dla sprzedaży i dystrybucji, a więc również z uwzględnieniem opłaty mocowej i innych opłat), że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9% do ponad 10%, co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 zł miesięcznie" - podał Urząd Regulacji Energetyki (URE) w komunikacie. 

URE: rachunki za prąd wzrosną o 9-10 proc.

Na całkowity rachunek płacony przez odbiorców za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji (transportu). Prezes URE akceptuje taryfy zarówno dla sprzedaży (dotyczy to wyłącznie stawek dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryfy tzw. sprzedawcy z urzędu), jak i dystrybucji energii elektrycznej (dla wszystkich grup odbiorców). Taryfa za dystrybucję energii uwzględnia tzw. opłatę mocową, która obowiązuje od 1 stycznia br., zgodnie z przyjętą w 2017 r. ustawą o rynku mocy.

Brexit. Polscy eksporterzy stracą 1,6 mld zł w II półroczu 2021 rokuBrexit uderzy w polskie firmy. W drugiej połowie 2021 roku mogą stracić 1,6 mld zł przychodów

"Taryfy dystrybutorów zapewniają środki na realizację planowanych inwestycji. W tym roku po raz pierwszy uwzględniliśmy w taryfach zaliczkę na konto regulacyjne. To nowo wprowadzone rozwiązanie dedykowane dystrybutorom. Utrzymaliśmy także stopę wynagradzania z zaangażowanego kapitału na poziomie roku 2020. Zatwierdzając taryfy operatorom uwzględniliśmy również dodatkowe wynagrodzenia dla tych inwestycji, których realizacja wspiera politykę energetyczną Polski" - powiedział prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.

Lekki spadek cen gazu dla gospodarstw domowych 

Na koszt korzystania przez największą część odbiorów z gazu ziemnego wpływają taryfy stosowane przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), spółki zależne Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Inflacja w Polsce najwyższa w UE.Polska inflacja wciąż najwyższa wśród krajów UE. Europa podzielona

"Na skutek zmian w cennikach tych dwu przedsiębiorstw gazowych kompleksowe płatności (tj. łączny rachunek za gaz oraz jego dostawę) odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok 1,7%. Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków (tzw. kuchenkowicze, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 10 gr mniej miesięcznie. Odpowiednio mniej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie" - napisał Urząd. 

Więcej o: