Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą

Mastercard poinformował, że od 15 października zwiększy opłaty interchange dla transakcji online na Europejskim Obszarze Gospodarczym opłaconych kartami wydanymi w Wielkiej Brytanii. Opłaty mają wzrosnąć, o co najmniej 400 proc.

Unia Europejska od lat sukcesywnie zabiegała i zmniejszała opłaty za używanie kart debetowych oraz kredytowych. Dzięki temu w Europejskim Obszarze Gospodarczym opłata interchange za używanie karty kredytowej wynosiła 0,3 proc. oraz 0,2 proc. w przypadku karty debetowej. Mastercard poinformował, że w związku z brexitem podniesie te opłaty dla transakcji z Brytyjczykami, informuje "The Guardian".

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (26.01)

Mastercard podnosi opłatę interchange o co najmniej 400 proc. 

Mastercard wobec Wielkiej Brytanii zastosuje te same stawki, jakie mają inne europejskie kraje niebędące w Unii Europejskiej, jak Norwegia, Islandia czy Lichtenstein. Opłaty wzrosną w przypadku karty kredytowej pięciokrotnie, do poziomu 1,5 proc. oraz przeszło czterokrotnie w przypadku kardy debetowej, do poziomu 1,15 proc. 

karty płatnicze (Zdjęcie ilustracyjne) Bank Pekao i Santander zmieniają zasady płacenia kartami w internecie

Wyższa opłata interchange będzie obowiązywała dla transakcji internetowych wykonanych w Europejskim Obszarze Gospodarczym i opłaconych kartą Mastercard wydaną na terenie Wielkiej Brytanii. Podwyżka nie będzie obowiązywała przy zakupach w firmach z siedzibami na Wyspach. Także podróżni nie muszą obawiać się wyższych opłat przy płatnościach w sklepie. 

. Polak rusza z fintechem w 32 krajach. Kusi m.in. kupujących w internecie

Kto poniesie koszty podwyżek Mastercard?

Mastercard twierdzi, że konsumenci nie powinni odczuć tych zmian i dotkną one przede wszystkim przedsiębiorców. Tego poglądu w wypowiedzi dla "The Guardian" nie podziela Adam French, ekspert ds. konsumentów z organizacji Which?. Zauważa on, że już teraz brytyjscy konsumenci, kupując produkty z Unii Europejskiej muszą ponosić dodatkowe koszty. Podniesienie opłaty interchange będzie dla nich kolejnym ciosem, ponieważ koszty niemal na pewno zostaną przerzucone na klientów. 

Więcej o: