PIT 2021. Kiedy mija termin rozliczenia podatków za 2020 rok?

Kiedy mija termin rozliczenia podatków? Od lat jest taki sam, ale w 2019 roku wprowadzono istotną zmianę. Sprawdź, do kiedy należy rozliczyć PIT.

Termin złożenia PIT jest zależny od tego, na jakim formularzu się rozliczamy. Rozliczanie podatków rozpocznie się w tym roku 15 lutego. Wtedy to pojawią się na uzupełnione przez Urząd Skarbowy deklaracje podatkowe dla podatników PIT-36 i PIT-37. Od 2019 roku działa portal Twój e-PIT, który od wchodzi w skład uruchomionego na początku lutego e-Urzędu Skarbowego. Wystarczy zalogować się na niego z pomocą Profilu Zaufanego, danych autoryzacyjnych lub e-dowodu i zatwierdzić zeznanie podatkowe. Do kiedy trzeba to zrobić?

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Do kiedy otrzymamy PIT-11?

PIT-11 jest potrzebny tym, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37, tj. osobom, które uzyskały przychód za pośrednictwem płatnika, z którym podpisano umowę o pracę, o dzieło lub zlecenie. Pracodawca PIT-11 musi przekazać do 1 marca. Jedna wersja idzie do urzędu skarbowego, a druga do pracownika. 

Termin rozliczenia PIT. Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową?

Najwcześniej należy złożyć formularze PIT-28, przeznaczone dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Termin mija 1 marca 2021 roku.

W przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 termin mija 30 kwietnia 2021 roku.

Podatnicy PIT-36 i PIT-37 nie muszą jednak obawiać się kar za spóźnienie. Po 30 kwietnia urząd po prostu automatycznie zatwierdzi przygotowaną przez siebie deklarację podatkową. 

Czy warto rozliczyć wcześniej samemu PIT?

Tak, warto zatwierdzić przygotowaną przez urząd deklarację podatkową. Zajmuje to tylko kilka chwil - zniknęła konieczność wypełniania niezliczonych okienek, wystarczy sprawdzić poprawność danych. Dzięki temu otrzymamy szybciej zwrot podatku, który skarbówka musi nam przekazać w ciągu 45 dni od złożenia elektronicznej deklaracji i w ciągu trzech miesięcy w przypadku papierowych formularzy. 

Samodzielne rozliczenie podatku pozwala też na skorzystanie z szeregu ulg podatkowych. Urząd nie zrobi tego za nas, zajmuje się jedynie przychodem. Jeśli więc chcemy skorzystać z ulgi na dziecko lub na internet, należy wypełnić odpowiednie dokumenty do 30 kwietnia 2021 roku 

Więcej o: