Ponowne otwarcie galerii handlowych. Polacy nie ruszyli tłumnie do sklepów

Galerie handlowe zostały ponownie otwarte od 1 lutego. W porównaniu z wcześniejszym tygodnie ruch w obiektach handlowych wzrósł o 45,6 proc., ale i tak był o 26,6 proc. niższy niż rok wcześniej.

Rząd zdecydował się otworzyć galerie handlowe z zachowaniem wymogów sanitarnych od 1 lutego. Wcześniej placówki tego typu były zamknięte przez ponad miesiąc. Choć w pierwszych dniach po otwarciu centrów Polacy tłumnie do nich ruszyli, to z danych wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem ruch jest sporo niższych. 

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"

Galerie handlowe ponownie otwarte. Ruch o połowę mniejszy niż w ubiegłym roku

"Rzeczpospolita" opublikowała dane ShopperTrak, według których w tygodniu 1–7 lutego ruch w obiektach handlowych wzrósł o 45,6 proc. w stosunku do tygodnia wcześniejszego, ale i tak był o 26,6 proc. niższy niż rok wcześniej. Szczytową odwiedzalność sklepów i dynamikę obrotów zanotowano w poniedziałek, ale później sytuacja ustabilizowała się zarówno poniżej poziomu sprzed pandemii, jak i otwarcia sklepów po drugim lockdownie. 

- Dane potwierdzają nasze obserwacje - klienci przybyli do sklepów w ramach nadrabiania zaległości zakupowych po wielu tygodniach lockdownu. Nie są to jednak nawet w obliczu mechanizmu odroczonych zakupów takie ilości klientów, które pozwalałaby zbliżać nam się do wyników z podobnego okresu w zeszłym roku - powiedziała "Rzeczpospolitej" Zofia Morbiato, dyrektor Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Eksperci wyliczają, że trzy lockdowny doprowadziły do strat rzędu 38 mld zł, sam styczeń dołożył kolejne 6 mld zł. 

Galerie handlowe otwarte od 10 dni. Na jakich zasadach?

Galerie handlowe muszą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W placówkach handlowych obowiązuje limit klientów:

  • 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
  • 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

Cały czas Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos. Dodatkowo od 1 lutego przestały obowiązywać godziny dla seniorów. 

Więcej o: