PIT za 2020 roku. Do kiedy powinniśmy go dostać od pracodawcy? Termin mija już niedługo

Do kiedy powinniśmy dostać od pracodawcy PIT za rok 2020? Termin przesłania pracownikom druków PIT-11 i PIT-R zbliża się wielkimi krokami.

PIT od pracodawcy muszą być przekazane pracownikom do końca lutego, w tym roku ten termin wydłuża się do dnia 1 marca. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, zeznania podatkowe PIT będzie można składać od 15 lutego 2021 roku. 

Do kiedy pracodawca musi przesłać PIT pracownikowi?

Pracodawcy zatrudniający osoby fizyczne bądź wypłacający im wynagrodzenia są zobowiązani do złożenia informacji o wysokości dochodów tych osób za 2020 rok (chodzi o formularze PIT-11, PIT-R) oraz do złożenia zbiorczych deklaracji (formularze PIT-4R, PIT-8AR). Urząd skarbowy musi do 31 stycznia otrzymać od pracodawców te deklaracje w formie elektronicznej. W tym roku termin wydłużył się do poniedziałku 1 lutego, ponieważ 31 stycznia wypadał w niedzielę.

Natomiast pracownicy mogą spodziewać się PIT-11 i PIT-R nieco później. Pracodawcy mają obowiązek przekazać PIT-11 i PIT-R pracownikom do dnia 28 lutego 2021 roku, w tym wypadku jednak termin przesuwa się na kolejny dzień, czyli poniedziałek 1 marca.

Do kiedy można składać rozliczenia PIT?

Po tym, jak do 1 marca otrzymamy PITy za 2020 rok, powinniśmy zająć się ich dokładnym rozliczeniem - online lub na miejscu w urzędzie. Teoretycznie można je składać od 15 lutego, to jednak zależy od tego, kiedy pracodawca prześle PIT. Ostateczny termin złożenia takiego rozliczenia minie 30 kwietnia 2021 roku. Warto jednak pamiętać, że jeżeli chcemy rozliczać zeznania podatkowe w urzędzie skarbowym - niezbyt dobrym pomysłem jest czekanie do ostatniej chwili, kiedy urzędy są oblegane, a stanie w kolejkach wydłuża się nawet do kilku godzin.

Zobacz wideo Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru?
Więcej o: