Obowiązkowe odbieranie prawa jazdy za spowodowanie wypadku? Tego chce 40 proc. Polaków [SONDAŻ]

Prawie 40 proc. badanych jest za tym, by oblikatoryjnie zabierać prawo jazdy osobom, które spowodowały wypadek samochodowy - wynika z sondażu, którego wyniki przytacza money.pl. Najwięcej zwolenników kary jest w wieku 23-35 lat.

Serwis money.pl przytacza wyniki badania zrealizowanego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla HELPER CPP przeprowadzone na grupie 1000 ankietowanych. Według nich 39 proc. badanych twierdzi, że za spowodowanie wypadku drogowego powinno zabierać się prawo jazdy. Przeciwko temu jest 37,6 proc. ankietowanych, natomiast 23,4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Zobacz wideo Czy Gowin wciąż jest partnerem dla PiSu? Morawiecki: Będziemy dążyć do porozumienia Wybierz serwis

Zabranie prawo jazdy za spowodowanie wypadku. Najczęściej są za tym ludzie w wieku 23-35 lat

Z bardziej szczegółowych badań wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni są za obligatoryjnym zabieraniem prawa jazdy sprawcy wypadku. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkanie, to najczęściej za wprowadzeniem tak surowej karą są osoby z miast, w których jest od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców, a także osoby ze wsi i najmniejszych miejscowości (do 5 tys. mieszkańców). 

Po brexicie Polska nadal będzie uznawać prawo jazdy wyrobione w Wielkiej BrytaniiBrexit. Polska nadal będzie uznawała prawo jazdy wyrobione w Wielkiej Brytanii

Orędownikami surowego karania są osoby w wieku od 23 do 35 lat, z kolei najmniejszy odsetek zwolenników zabierania prawa jazdy po spowodowaniu wypadku to osoby mające od 18 do 22 lat. Ankietowani zostali zapytani także o to, na jaki okres powinno zabierać się prawo jazdy. Najczęstsze odpowiedzi to do dwóch lat (21,8 proc.) od sześciu do 12 miesięcy (19,3 proc.), a także do pół roku - 14 proc. 

Spowodowanie wypadku. Co za to grozi? Jakie przepisy obowiązują w polskim prawie? 

W Polsce na podstawie art 135 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym policja ma prawo zatrzymania prawa jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Za przestępstwo spowodowane wypadkiem drogowym uznaje się czyn popełniony przez uczestnika ruchu drogowego (np. kierowca), który doprowadza do wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała na dłużej niż siedem dni. Nie ma znaczenia, czy zrobiła to umyślnie czy nieumyślnie. Sąd ma prawo orzec zakaz prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku drogowego na okres od jednego roku do 15 lat.

Zdjęcie ilustracyjneOd dzisiaj nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Zmiany w prawie drogowym

Więcej o: