PIT 2020. Ulga termomodernizacyjna. Ponad 100 tys. zł odliczenia dla małżeństwa. Jak z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 2019 roku. Małżeństwo, które z niej chce skorzystać, będzie mogło odpisać od podstawy obliczenia podatku aż 106 tys. zł. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Zeznana podatkowe PIT można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. Podatnicy mają prawo skorzystać z licznych ulg podatkowych, a jedną z najkorzystniejszych jest obowiązująca od 2019 roku ulga termomodernizacyjna

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Ulga termomodernizacyjna. Małżeństwo może odliczyć aż 106 tys. zł 

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domów mieszkalnych jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na remont związany z termomodernizacją nieruchomości. Ulgą objęte są budynki wolnostojące lub bliźniaki, które zostały już wybudowane. Aby z niej skorzystać, wraz z zeznaniem podatkowym należy złożyć formularz PIT/O.

Wysokość ulgi podatkowej wynosi 53 tys. zł i przysługuje na każdego podatnika, a nie nieruchomość. W związku z tym osoba, która przeprowadzi termomodernizację w kilku domach, będzie mogła odpisać sobie maksymalnie 53 tys. zł. Ulga jest korzystna dla małżeństw, gdyż kwota podwaja się, co oznacza, że małżonkowie będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) aż 106 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna. O czym należy pamiętać? 

Aby otrzymać ulgę, należy pamiętać, że wydatki muszą dotyczyć inwestycji termomodernizacyjnej, która będzie trwać maksymalnie przez trzy lata od roku, w którym zostanie ona ulga. Dodatkowo każdy wydatek musi być potwierdzony fakturą. Warto pamiętać, że odliczyć można jedynie koszty, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do ulgi nie zaliczają się także inwestycje finansowane wcześniej przez instytucje państwowe. 

Ulga termomodernizacyjna. Jakie wydatki można odpisać? Znamy wykaz 

W rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku znalazł się wykaz wydatków, które można odpisać w ramach ulgi. Podzielono je na dwie grupy:

  1. materiały budowlane oraz urządzenia (m.in.: kotły gazowe, zbiorniki, węzły cieplne, pompy ciepła czy materiały niezbędne do docieplenia fundamentów),
  2. usługi. (m.in.: wykonanie analizy termograficznej budynku, wymiana lub montaż pomp ciepła, kotłów czy demontaż starych źródeł ciepła). 
Więcej o: