Nowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się od soboty 27 lutego?

W sobotę 27 lutego wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. Najmocniej odczują je mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, jednak wszyscy obywatele powinni pamiętać o zmianach w regulacjach dotyczących zasłaniania ust i nosa oraz obowiązku kwarantanny po przyjeździe z Czech i Słowacji.
Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

W piątek 26 lutego wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, które określa obowiązujące od soboty nakazy i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa w naszym kraju.

Koronawirus. Nowe obostrzenia dla województwa warmińsko-mazurskiego

Najmocniej odczują to mieszkańcy Warmii i Mazur, którzy jako jedyni w całej Polsce powracają do stanu narodowej kwarantanny. Oznacza to, że wszelkie ośrodki kultury, centra handlowe, baseny czy hotele będą musiały zostać zamknięte. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych także powrócą do nauczania zdalnego.

W pozostałych województwach restrykcje pozostają bez zmian. Oznacza to, że w wielu obiektach (kinach, teatrach, filharmoniach) nadal będą mogły odbywać się wydarzenia, jednak z zachowaniem 50 proc. limitu miejsc. Otwarte są także hotele czy centra handlowe. Nadal zamknięte są jednak restauracje czy puby, które mogą wydawać dania na wynos.

Maseczki ochronne FFP2 - zapas zgromadzony na oddzialae zakaźnym szpitala im. Marii Konopnickiej w Zgierzu, 29 października 2020 Czechy. Obowiązek noszenia maseczek FFP2 zostanie wprowadzony nieco później

Od 27 lutego zmiany w obowiązku zasłaniania ust i nosa

Całkowitą nowością dla wszystkich obywateli są natomiast zmiany związane z zasłanianiem ust i nosa. Do tej pory rozporządzenie dopuszczało wykorzystywanie nie tylko maseczek, ale także przyłbic, odzieży, szalików czy chust. Teraz jednak się to zmienia - usta i nos mogą być zasłonięte jedynie przy pomocy maseczki, przyłbice można natomiast stosować jako dodatkową ochronę. Rodzaj wykorzystywanej maseczki nie jest natomiast określony - dopuszczane są wszystkie ich typy, choć Rada Medyczna przy rządzie rekomenduje szczególnie te chirurgiczne lub też bardziej specjalistyczne, jak maseczki ochronne FFP2. 

Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią? Maski typu FFP2 i FFP3. Czym się od siebie różnią? Czy są skuteczne?

Obostrzenia dotyczące podróżujących z zagranicy

Od 27 lutego zostaje także wprowadzona kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Wyłączone są z niej osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki lub te posiadające negatywny wynik testu. Kwarantanna nie dotyczy także pracowników transgranicznych. 

Więcej o: