Ile straciła Polska przez koronawirusa? Ekonomiści podali dokładną liczbę

Główny Urząd Statystyczny potwierdził dane na temat polskiej gospodarki za 2020 rok. To pozwoliło ekonomistom Credit Agricole porównać dane z prognozami na 2019 i oszacować, ile mniej więcej kosztował nas kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa.

W miniony piątek Główny Urząd Statystyczny potwierdził PKB Polski za IV kwartał 2020 roku. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wyniosło ono -2,8 proc. 

Dane te, jeszcze niepotwierdzone, w połowie lutego porównywaliśmy z wynikami innych krajów. Patrząc na sam wynik kwartalny, to znajdujemy się znacznie powyżej unijnej średniej, choć są państwa, których PKB skurczył się mniej niż u nas. Gorzej wypadamy, gdy porówna się wyniki kwartał do kwartału. Spadek o 0,7 proc. względem III kwartału sprawia, że znajduje się w unijnym ogonie, bo większość krajów UE zanotowała wzrosty.

Ile kosztuje nas koronawirus?

Potwierdzenie informacji przez GUS pozwala zestawić je z prognozami z 2019 roku. Takie porównanie przygotowali ekonomiści banku Credit Agricole

"Na podstawie opublikowanych dziś danych o PKB oszacowaliśmy stratę spowodowaną pandemią COVID-19. Odchylenie w dół od naszej prognozy sprzed pandemii (XII 2019) wynosi:

PKB 130,8 mld
Konsumpcja 81,8 mld zł
Inwestycje 72,9 mld zł"

- napisał na Twitterze Jakub Borowski z Credit Agricole.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]

Jak więc wynika z tych danych, Polska gospodarka względem prognoz Credit Agricole z grudnia 2019 roku osiągnęła wynik gorszy o 130,8 mld złotych. Kwotę tę można więc uznać za stratę, jaką przyniósł nam kryzys wywołany pandemią koronawirusa. W wyliczeniach uwzględniono konsumpcję, która względem prognoz jest mniejsza o 81,8 mld zł oraz inwestycje, niższe od przewidywań o 72,9 mld zł. 

Z kryzysu wyjdziemy obronną ręką?

Na początku lutego eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowali swoje prognozy na 2021 rok. Uznali, że otwarcie galerii nie przyniesie wystarczających zmian, by wynik za pierwszy kwartał się poprawił. W skali całego roku zakładają jednak tendencję wzrostową i przewidują, że 2021 rok Polska skończy ze wzrostem PKB o 4,2 proc. 

Więcej o: