Starship skończył testy pomyślnie. Prawie. Ostatecznie rakieta Elona Muska znów eksplodowała [WIDEO]

SpaceX przeprowadzał w nocy kolejne testy rakiety Starship. Mało brakowało, by udało się je zakończyć w pełni pomyślnie. Niestety, kilka chwil po lądowaniu rakieta Elona Muska ponownie eksplodowała.

Starship SN10 to, jak wskazuje nazwa, już dziesiąty prototyp kosmicznej rakiety SpaceX. Miliarder Elon Musk postawił sobie za cel stworzenie statku kosmicznego wielokrotnego użytku. Obecnie firma SpaceX pracuje nad kluczowym dla projektu systemem lądowania. Poprzednie dwa testy zakończyły się jednak eksplozjami na tym etapie. Czwartkowe testy były dużo bliższe zamierzonego celu, ale nie zakończyły się sukcesem.

Zobacz wideo Kapsuła SpaceX wylądowała! Astronauci wrócili na Ziemię z historycznej misji

Starship wybuchł tuż po lądowaniu

SN10 wystartował w Boca Chica w Teksasie, wzniósł się na wysokość 10 km, wykonał obrót i rozpoczął operację powrotu nad Zatoką Meksykańską. Całość trwała kilka minut i wydawało się, że nareszcie testy zostaną zakończone sukcesem. W zasadzie Elon Musk odtrąbił go już na swoim Twitterze, gdy rakieta nagle wybuchła. Kilka chwil po udanym lądowaniu Starship potężnie eksplodował. Ważąca 5 tys. ton rakieta została, w wyniku wybuchu, wyrzucona kilkanaście metrów w górę wykonując spektakularny obrót. 

SpaceX nie podało, co było przyczyną wybuchu. Elon Musk jednak jak zwykle pozostaje optymistycznie nastawiony do projektu. Jeden z użytkowników Twittera mówiąc o lądowaniu, zwrócił uwagę, że wystarczyły trzy próby, by dokonać tego co wydawało się 2-3 lata temu niemożliwe. Pogratulował też Elonowi Muskowi i SpaceX. 

Zespół SpaceX wykonuje świetną robotę! Pewnego dnia miarą sukcesu będzie  powszechne użycie statków Starship

- napisał Elon Musk w odpowiedzi na twitta. 

Miliarder szuka towarzyszy kosmicznej podróży

Kolejne testy Starship z uwagą obserwuje na pewno Yusaku Maezawa. Japoński miliarder będzie pierwszym kosmicznym turystą. SpaceX w 2023 roku ma zabrać go na lot wokół Księżyca, a Maezawa chce ze sobą wziąć w tę podróż osiem osób. W czwartek ogłosił konkurs, który ma wyłonić towarzyszy jego podróży. Miliarder szuka jednostek wybitnych, które przesuwają granicę w swoich dziedzinach, a ich pracę mogą przysłużyć się całej ludzkości. 

Więcej o: