OFE. Jak sprawdzić stan konta? Gdzie mają trafić nasze pieniądze?

Jak sprawdzić stan konta OFE? Podpowiadamy, gdzie szukać tych informacji nim zdecydujemy, co zrobić z pieniędzmi. Wysokość kwoty zgromadzonej na koncie OFE będzie ważna do 2 sierpnia, gdy rozpocznie się reforma OFE. Do tego czasu trzeba podjąć decyzję, gdzie przenosimy środki.

Rząd już oficjalnie podjął decyzję o likwidacji OFE i przyjął stosowną ustawę. Ta trafi teraz do Sejmu. Reforma ma się rozpocząć w sierpniu, a zakończyć na początku 2022 roku. Decyzję, co zrobić z pieniędzmi z OFE, każdy będzie mógł podjąć indywidualnie. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Co ze środkami z OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne mają częściowo zostać zastąpione Indywidualnymi Konta Emerytalnymi, Przed likwidacją można podjąć jednak decyzję, czy chcemy przenieść zgromadzone środki do IKE, czy wolimy, by trafiły do ZUS

Przeniesienie środków do IKE wiąże się z pobraniem opłaty przekształceniowej. Jej wysokość to 15 proc. Rząd przewiduje, że dzięki tej opłacie do budżetu wpłyną dodatkowe 22 mld złotych. 

Decydując się tę drugą opcję, nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że środki w ZUS choć waloryzowane, podlegają opodatkowaniu. Nie są też dziedziczone. 

. Horała o reformie OFE: 'Pieniądze można wypłacić w każdej chwili'. NIE!

Środki z OFE domyślnie trafią do IKE. Jeśli chcemy, by trafiły do ZUS, należy do 2 sierpnia złożyć odpowiednią deklarację. Decyzję w tej sprawie może ułatwić informacja o stanie konta OFE.

Jak sprawdzić stan konta OFE?

Od lata minionego roku ZUS nie przesyła już listownie informacji o stanie konta. Od lipca jednak udostępnił możliwość sprawdzenia tego przez internet. 

Żeby sprawdzić stan konta OFE, należy wejść na platformę PUE ZUS. Zalogować się na nią możemy przez: 

  • Profil Zaufany, 
  • kwalifikowany podpis elektroniczny, 
  • przez bankowość elektroniczną (opcja dla klientów PKO Banku Polskiego, Inteligo, BOŚ Banku, Millennium Banku, Citi Handlowego oraz ING). 

. Reforma OFE. Były minister finansów mówi o "półprawdach', które serwuje rząd [WYKRES DNIA]

Po zalogowaniu należy z panelu głównego wybrać zakładkę "Ubezpieczony". Następnie w menu po lewej wybieramy "Informacje o stanie konta". W tej sekcji znajdziemy informacje o składkach odprowadzanych na konto OFE. Wystarczy sprawdzić tę ostatnią, gdyż składki są sumowane. 

Stan zgromadzonych środków sprawdzić możemy także na stronie naszego funduszu. Jeśli nie znamy jego nazwy, to jest ona podana w PUE ZUS.

Rząd poinformował, że OFE ma 15,4 mln obywateli, którzy średnio zgromadzili na koncie 9689 zł. 

Więcej o: