Rząd już oficjalnie podjął decyzję o likwidacji OFE i przyjął stosowną ustawę. Ta trafi teraz do Sejmu. Reforma ma się rozpocząć w sierpniu, a zakończyć na początku 2022 roku. Decyzję, co zrobić z pieniędzmi z OFE, każdy będzie mógł podjąć indywidualnie.
Otwarte Fundusze Emerytalne mają częściowo zostać zastąpione Indywidualnymi Konta Emerytalnymi, Przed likwidacją można podjąć jednak decyzję, czy chcemy przenieść zgromadzone środki do IKE, czy wolimy, by trafiły do ZUS.
Przeniesienie środków do IKE wiąże się z pobraniem opłaty przekształceniowej. Jej wysokość to 15 proc. Rząd przewiduje, że dzięki tej opłacie do budżetu wpłyną dodatkowe 22 mld złotych.
Decydując się tę drugą opcję, nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że środki w ZUS choć waloryzowane, podlegają opodatkowaniu. Nie są też dziedziczone.
Środki z OFE domyślnie trafią do IKE. Jeśli chcemy, by trafiły do ZUS, należy do 2 sierpnia złożyć odpowiednią deklarację. Decyzję w tej sprawie może ułatwić informacja o stanie konta OFE.
Od lata minionego roku ZUS nie przesyła już listownie informacji o stanie konta. Od lipca jednak udostępnił możliwość sprawdzenia tego przez internet.
Żeby sprawdzić stan konta OFE, należy wejść na platformę PUE ZUS. Zalogować się na nią możemy przez:
Po zalogowaniu należy z panelu głównego wybrać zakładkę "Ubezpieczony". Następnie w menu po lewej wybieramy "Informacje o stanie konta". W tej sekcji znajdziemy informacje o składkach odprowadzanych na konto OFE. Wystarczy sprawdzić tę ostatnią, gdyż składki są sumowane.
Stan zgromadzonych środków sprawdzić możemy także na stronie naszego funduszu. Jeśli nie znamy jego nazwy, to jest ona podana w PUE ZUS.
Rząd poinformował, że OFE ma 15,4 mln obywateli, którzy średnio zgromadzili na koncie 9689 zł.