Henryk K., były lider branży mięsnej, czeka na ekstradycję. Prokuratura zajęła jego majątek wart 12 mln zł

Założycielowi jednego z największych zakładów mięsnych w Polsce Henrykowi K. prokuratura zarzuca łącznie 10 przestępstw, w tym kierowanie grupą przestępczą. Prokuratura zabezpieczyła majątek Henryka K, którego wartość oszacowano na 12 mln zł.

Henryk K. został zatrzymany latem 2020 roku w Buenos Aires, a obecnie trwa procedura jego ekstradycji. Tymczasem prokuratura zabezpieczyła "środki finansowe zlokalizowane na rachunku w jednym z domów maklerskich oraz część nieruchomości, którymi podejrzany faktycznie władał. Zablokowaliśmy też akcje i pieniądze, jakimi Henryk K. dysponował na rachunku bankowym w jednym z polskich banków. Łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi około 12 mln zł" - przytacza działania prokuratury "Puls Biznesu".

Jak podaje 'Super Express', wytwórca wędlin Henryk K. został pojmany w Argentynie"SE": Mięsny potentat Henryk K. został ujęty w Argentynie

Henryk K. i inni członkowie zarządu ZMHK mogą trafić do więzienia na 25 lat

Twórca mięsnego giganta jest podejrzany między innymi o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, dopuszczanie się oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, pranie pieniędzy, oszustwa kredytowe, przestępstwa skarbowe czy tzw. zbrodnię vatowską.

W całej sprawie jest łącznie 13 podejrzanych. Zarzuty uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Henryka K. postawiono również innym członkom zarządu Zakładów Mięsnych (ZMHK) - Grzegorzowi M., Piotrowi W., Dominice R. i Ewie Ł. Ponadto całą czwórkę prokuratura oskarżyła o oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, wyłudzenia kredytowe, przestępstwa skarbowe oraz tzw. zbrodnie vatowskie. Menedżerom giełdowej spółki i jej twórcy grozi aż do 25 lat więzienia.

ZMHK i Rubin Energy wystawiały puste faktury

Pierwsze informacje na temat śledztwa w sprawie Zakładów Mięsnych pojawiły się we wrześniu 2019 roku. Prokuratura ustaliła, że przez okres około 2,5 roku ZMHK wraz z jednym z głównych kontrahentów, Rubin Energy wystawiały sobie nawzajem ponad 5,5 tys. tzw. pustych faktur, których wartość przekroczyła 740 mln złotych. Wykazywały one nieistniejące transakcje i wyłudzały zwrot nienależnego podatku VAT w kwocie blisko 28 mln zł.

Zakłady Mięsne Henryk KaniaKim jest Henryk K.? Tak upadał mięsny biznes przedsiębiorcy zatrzymanego w Argentynie

Cztery główne fabryki należące do ZMHK przejął inny potentat w branży, firma Cedrob. Wobec pozostałej części w dalszym ciągu trwa postępowanie.

Zobacz wideo "Patodeweloperka” w Polsce. „Każdy poszukuje oszczędności”
Więcej o: