Jarosław Gowin: Potrzebne są mieszkania dla osób o średnich dochodach. Rząd ma już program

- Na rynku potrzebne są mieszkania dla osób o średnich dochodach. Odpowiedzią jest program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który polega na ścisłej współpracy między samorządami a administracją rządową - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w Przemyślu. Przedstawiciele rządu pojawili się na konferencji na Podkarpaciu w sprawie budowy mieszkań w pięciu gminach regionu przez SIM Południe i Krajowy Zasób Nieruchomości.

Krajowy Zasób Nieruchomości oraz samorządy Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki przystąpiły do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Południe. Na oficjalnym ogłoszeniu współpracy pojawił się wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. 

 

W ramach inicjatywy w ciągu następnych lat na terenie powyższych gmin powstanie ponad 600 nowych mieszkań dostępnych cenowo. Gminy liczą, że inwestycje pomogą zatrzymać emigrację młodych ludzi do większych miast. 

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe zamiast Mieszkania Plus

Jarosław Gowin o rynku mieszkaniowym

Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. statystyki, według których aż 45 proc. Polaków między 25. a 34. rokiem życia wciąż mieszka z rodzicami, a połowa małżeństw nie jest w stanie zakupić własnego mieszkania. Zamiast tego muszą wynajmować lokum na wolnym rynku, co sprawia, że nie stać ich na posiadanie dzieci

Gowin powiedział, że w Polsce potrzeba mieszkań dla osób o średnich zarobkach, na co odpowiedzią ma być właśnie Społeczna Inicjatywa Mieszkań. 

W Polsce na 1 tys. mieszkańców mamy 350 mieszkań, co jest znacząco więcej niż jeszcze kilka lat temu. Średnia unijna wynosi 450 mieszkań. A we Francji, gdzie jeszcze wczoraj byłem, wskaźnik ten przekracza 500 mieszkań. To pokazuje z jak poważną materią przychodzi nam się zmierzyć

- wyliczał wicepremier.

Zobacz wideo "Patodeweloperka" w Polsce. "Każdy poszukuje oszczędności"

Więcej mieszkań, także komunalnych

Gowin poinformował także, że w 2020 roku oddano do użytku 221 tys. mieszkań. To najwyższy wynik od ponad 40 lat, od 1979 roku. 

Było to 50 proc. więcej niż jeszcze pięć lat temu. Jest się czym chwalić, ale są to przede wszystkim sukcesy prywatnych przedsiębiorców

- mówił Gowin.

To nie znaczy, że nie pojawiają się mieszkania komunalne. Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz poinformował, że gmina oddała pierwsze od 15 lat takie lokale. W gminie czeka na nie ponad 60 rodzin. 

Przy ul. Wrocławskiej ma powstać ponad 300 mieszkań. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zmniejszyć ryzyko przy kupnie mieszkania

Obecna na konferencji wiceministra rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka wyjaśniała, że mieszkania w ramach SIM będą miały umiarkowany czynsz, mniejszy od raty kredytu. Pojawi się też możliwość uzyskania własności takiego mieszkania, jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa rodziny.

Więcej o: