Nowe obostrzenia. Czy centra ogrodnicze, bazary i rynki będą otwarte?

Nowe obostrzenia zostały wprowadzone w Polsce w sobotę 27 marca. Z uwagi na znaczny wzrost zakażeń COVID-19 w kraju, zamknięte zostały wielkopowierzchniowe sklepy budowlane oraz meblowe, a także większość sklepów w centrach handlowych. Swoją działalność muszą zawiesić także punkty usługowe. Co z centrami ogrodniczymi i targowiskami? Czy one mogą być otwarte?

W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia informuje o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem w całym kraju. Z tego powodu wprowadzono kolejne środki bezpieczeństwa, dotyczące zaostrzenia już obowiązujących w Polsce obostrzeń.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Bazarki i targowiska - czy są czynne?

Od soboty 27 marca w całej Polsce obowiązuje lockdown, który dotknął także sektor handlowy. Czy będzie można zrobić przed świętami zakupy na rynkach, targowiskach lub na bazarach? Zakupy w takich miejscach wciąż są możliwe, jednak obowiązują dodatkowe ograniczenia.

Targowiska i małe rynki mogą funkcjonować, jednak obowiązują je ze zasady takie, jak w innych placówkach handlowych poniżej 100 m kw. powierzchni. Obowiązuje więc limit: 1 osoba na 15 m kw. W przypadku większych bazarów, których powierzchnia wynosi powyżej 100 m kw., limit określony został w sposób: 1 osoba na 20 m kw. Ograniczenia obowiązują na każdego typu targowiskach.

Jednocześnie rząd przypomina, że na targowiskach i bazarach rekomendowane jest stosowanie rygorystycznych zasad higieny. Na stronie gov.pl można znaleźć informację, że w okresie zagrożenia epidemicznego należy szczególnie zastosować się do wymagań sanitarnych, w tym ważne jest, aby:

  • stosować właściwą higienę rąk,
  • przestrzegać restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa żywności,
  • ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe,
  • zachować bezpieczną odległość na linii klient-klient oraz klient-sprzedawca.

Czy otwarte są centra ogrodnicze?

Co z centrami i sklepami ogrodniczymi? Tutaj także trzeba liczyć się z obostrzeniami, co do limitu osób:

  • 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw. powierzchni,
  • 1 osoba na 20 m kw. - w sklepach powyżej 100 m kw. powierzchni.

Wciąż mogą być też czynne centra ogrodnicze, które są zlokalizowane poza wielkopowierzchniowymi marketami budowlanymi oraz centrami handlowymi.

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca

W Polsce od 27 marca do 9 kwietnia obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, obejmujące także okres świąt wielkanocnych. Rząd zapowiedział, że w związku z walką z koronawirusem, od soboty pozostają zamknięte takie obiekty jak m.in.:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe oraz budowlane, których powierzchnia wynosi więcej niż 2 000 m kw,
  • centra handlowe i galerie, z wyłączeniem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarni oraz salonów prasowych,
  • salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz urody,
  • żłobki i przedszkola, za wyjątkiem placówek, w których sprawowana jest opieka nad dziećmi pracowników medycznych, służb porządkowych.
Więcej o: