Polacy płacą więcej bankom, ale to nie koniec podwyżek. "Darmowe usługi przechodzą do historii"

"Od lat na spadek wyniku odsetkowego banki reagują podnoszeniem opłat i prowizji i tak dzieje się również obecnie". Tak ekspertka tłumaczy, dlaczego konsumenci mogą spodziewać się dalszego wzrostu cen za usługi bankowe.

Prof. Małgorzata Zaleska, dyrektor Instytutu Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w wywiadzie dla PAP odniosła się do sytuacji branży bankowej. Ekspertka stwierdziła, że utrzymywanie niskich stóp procentowych może mieć swoje konsekwencje dla przeciętnego konsumenta. 

Emerytury bez podatku. Sondaż: większość Polaków popiera pomysł PiSCoraz więcej Polaków pobiera głodowe emerytury. Rekordzista dostaje dwa grosze

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy. Mucha: Głosowanie przeciwko wydaje mi się nie do pomyślenia

Banki podniosą opłaty? Zarabiają coraz więcej na prowizjach

"Od lat na spadek wyniku odsetkowego banki reagują podnoszeniem opłat i prowizji i tak dzieje się również obecnie. Świadczy o tym, chociażby wzrost wyniku prowizyjnego banków. Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii" - stwierdziła ekspertka. 

O tym, że banki podnoszą ceny za usługi, świadczą dane z zeszłego roku. W samym tylko maju Kowalski musiał oddać bankowi o 40 proc. więcej. Główny Urząd Statystyczny zmianę cen odnotował, analizując ceny usług takich jak Obecnie opłata za prowadzenie rachunku, opłata za przelew do innego banku, opłata za wypłatę gotówki z bankomatów innego banku.

Tabelę opłat i prowizji zmieniło już w zeszłym roku wiele banków m.in. Santander Bank Polska, Getin Banku, Credit Agricole, PKO BP, Bank Pocztowy oraz Citi Handlowym. "W sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych w Polsce nie jest możliwe utrzymanie przez sektor bankowy tak wielu usług za 0 zł, jak to miało miejsce dotychczas" - wyjaśniał już w zeszłym roku Bartosz Trzciński, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.

Polacy będą płacić za trzymanie pieniędzy w banku? Szef UOKiK reaguje

Niektóre banki wprowadziły też opłaty za trzymanie dużych środków w banku przez firmy. Pojawiły się nawet nieoficjalne medialne przecieki, że do podobnego kroku miałby się przymierzać jeden z banków w odniesieniu do zwykłych konsumentów. 

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaprotestował wobec nawet nieoficjalnych planów. "Nie chcemy i nie będziemy akceptowali tego typu sytuacji" - stwierdził. "Ludzie będą wyciągali swoje pieniądze z systemu bankowego i wrócimy do czasów, gdy będą je trzymali w szufladach i skarpetach, narażając się na oszustów i złodziei" - dodał. 

Pożąda ich Elon Musk i Xi Jinping, na Grenlandii wywołały polityczny kryzys. Walka o metale ziem rzadkich [OKO NA ŚWIAT]Pożąda ich Elon Musk i Xi Jinping. Na Grenlandii wywołały polityczny kryzys