Nocne zmiany w programie szczepień. Sprawdzisz online, czy możesz się zarejestrować. Bez logowania

Osoby, które nie mają pewności, czy mogą już rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19, mogą to sprawdzić online. Wystarczy wpisać numer PESEL, by system dał jasną odpowiedź, czy e-skierowanie, niezbędne do rejestracji na szczepienie, jest wystawione.
Zobacz wideo Hołownia zaszczepiony. Mucha: Spowodował to bałagan rządu

12 kwietnia rząd wprowadził kolejne zmiany w programie szczepień przeciwko COVID-19. Rejestrować mogą się, osoby urodzone w roku 1962. Każdego kolejnego dnia rejestracja będzie otwierana dla kolejnych roczników - 13 kwietnia dla urodzonych w roku 1963, 14 kwietnia w roku 1964 etc. Te zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany nie są jednak jedynymi. 

Czy możesz już zarejestrować się na szczepienie? Możesz to sprawdzić w kilka chwil online

Osoby, które nie mają pewności, czy mogą się już rejestrować na szczepienie, mogą to sprawdzić za pomocą prostego formularza. Zaszczepić mogą się bowiem nie tylko ci, którzy spełniają kryterium wieku, ale niektórzy chorzy (np. nowotwór), czy osoby po 40. roku życia, które w styczniu wyraziły gotowość do szczepienia. Narzędzie pozwoli też sprawdzać, czy nasza kolej na szczepienie przyszła, bez konieczności ciągłego śledzenia komunikatów rządu. 

Formularz jest dostępny pod adresem pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl. "Teraz w prosty sposób sprawdzisz, czy jesteś już uprawniony/a i możesz zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, korzystając z e-rejestracji. Sprawdź, czy Twoje skierowanie jest w systemie" - czytamy na stronie. 

Czy masz już skierowanie na e-szczepienie? Sprawdź to onlineCzy masz już skierowanie na e-szczepienie? Sprawdź to online E-rejestracja.gov.pl

Do wypełnienia jest tylko jedno pole, w którym wpisać musimy numer PESEL. Teoretycznie nie musi należeć do nas, ale na przykład do członka rodziny - mamy, taty, brata. "Podaj nr PESEL i sprawdź, czy w systemie e-rejestracja jest Twoje e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19" - informuje serwis. 

Sprawdź przez internet, czy już możesz się rejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19

System może odpowiedzieć nam na dwa sposoby. Potwierdzi, że nasze e-skierowanie na szczepienie zostało wystawione i poinformuje, jak się zarejestrować, lub da klarowną odpowiedź, że nie możemy się jeszcze rejestrować. 

Sprawdź, czy masz skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19Sprawdź, czy masz skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl

W pierwszym wypadku system daje nam trzy możliwości: możemy zadzwonić na infolinię 989, skontaktować się z punktem szczepień lub zalogować na Internetowe Konto Pacjenta, by za jego pomocą wybrać miejsce i datę szczepienia. Tu potrzebny jest Profil Zaufany. 

Sprawdź skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19Sprawdź skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl

Jeśli skierowanie nie zostało wystawione, system jasno o tym poinformuje - logowanie się do IKP nie ma w tym wypadku sensu. Tam, po wejściu w zakładkę "Skierowania" nie zobaczymy bowiem tego, które uprawnia nas do otrzymania szczepienia przeciwko COVID-19. 

Więcej o: