Sanepid zamyka lokale działające w pandemii na nowej podstawie prawnej. Już nie rozporządzenie

Sanepid znalazł sposób na natychmiastowe zamykanie lokali łamiących obostrzenia - powołuje się na nową podstawę prawną. Decyzje zapadają teraz nie w związku z łamaniem rozporządzeniem, a w związku ze "stwierdzeniem naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, które spowodowały bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi". Efekt? Urzędnicy mogą zamknąć działający lokal niemalże od ręki.
Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

W styczniu ruszyła akcja #otwieraMY, w ramach której przedsiębiorcy decydowali się otwierać swoje biznesy mimo restrykcji. Rząd oferował pomoc finansową w ramach tarczy antykryzysowej, lecz wiele firm uznało ją za niewystarczającą. Przedsiębiorcy wciąż szukają luk w prawie, aby legalnie ominąć obostrzenia, jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna znalazła sposób na natychmiastowe zamykanie lokali.

Hotele zamknięte, ale nie Rydzyka. Sanepid nie dopatrzył się uchybień Hotele zamknięte, ale nie Rydzyka. Sanepid nie dopatrzył się uchybień

Sanepid może natychmiastowo zamykać lokale omijające zakazy

"Wyszukiwanie luk w przepisach rozporządzenia o obostrzeniach może już nie wystarczyć. Państwowa Inspekcja Sanitarna znalazła sposób na natychmiastowe zamknięcie lokali wykorzystujących luki w przepisach o obostrzeniach" - informuje serwis Prawo.pl, dodając, że dzięki nowej strategii urzędnicy w asyście policji skuteczne zamykają lokale w wielu polskich miastach Decyzje nakazujące zaprzestanie prowadzenia działalności w obiekcie wydawane są na podstawie art. 27. ust. 2 i 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z jej art. 37 ust. 1.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 w razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, które spowodowały bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, państwowy inspektor sanitarny nakazuje unieruchomienie zakładu pracy lub jego części (stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia), zamknięcie obiektu użyteczności publicznej.

Chociaż od tej decyzji można się odwołać, to sanepid zgodnie z przepisami może decydować o natychmiastowym zamknięciu lokalu łamiącego obostrzenia.

. "Urzędniczka zniszczyła nam życie". Przedsiębiorcy apelują do "oprawców"

Protest przedsiębiorców w rocznicę katastrofy smoleńskiej

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej w okolicach placu Piłsudskiego odbył się protest przedsiębiorców. Demonstranci z flagami Strajku Przedsiębiorców zaczęli gromadzić się przed rozpoczęciem uroczystości. W Ogrodzie Saskim doszło do przepychanek z policją.

Policja powiadomiła o zatrzymaniu 11 osób, które później zostały zwolnione. Funkcjonariusze wylegitymowali 295 osób. Policja zapowiedziała, że do sądu skieruje 193 wnioski o ukaranie. Natomiast do sanepidu trafi ponad 100 informacji o naruszeniu obowiązujących obostrzeń.

Więcej o: