Nowe dowody osobiste już od sierpnia. Trzeba będzie udać się do urzędu

Od 2 sierpnia pojawią się nowe dowody osobiste uwzględniające odcisk palca i przywracające podpis posiadacza. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazało nowe wzory dokumentu. Zmiany wynikają z konieczności przystosowania do przepisów unijnych.

Unia Europejska wydała rozporządzenie w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli UE. Wchodzi w życie 2 sierpnia. Oznacza to, że tylko przez kolejne 111 dni wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet. Za niecałe cztery miesiące będzie trzeba pofatygować się osobiście do urzędu, by zostawić odcisk palca. Dowody wydane przed tym czasem zachowają swoją ważność. 

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Nowy wzór dowodu osobistego

Nowa szata graficzna dokumentu została przedstawiona w poniedziałek na spotkaniu online z dziennikarzami Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Marka Zagórskiego z departamentu cyfryzacji. Nowy wzór przywraca w warstwie graficznej na awersie podpis posiadacza dowodu. Z tej samej strony dokumentu, w prawym górnym rogu znajdzie się również dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE).

Odcisk palca będzie zakodowany w wersji cyfrowej dowodu osobistego. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odcisk palca, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków 

- powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

W spotkaniu wziął również udział Mariusz Kujawski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a zarazem kierownik zespołu roboczego w MSWiA. Przedstawił on informację na temat przebiegu prac w zakresie oprogramowania.

Aktualnie trwają testy integracyjne. Z kolei testy z wybranymi gminami planujemy rozpocząć pod koniec maja 

- powiedział Mariusz Kujawski.

Dowód z warstwą elektroniczną zdobywa popularność

Na konferencji Marek Zagórski poinformował również, że z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną korzysta już około pięciu milionów Polaków. E-dowód osobisty wprowadzono w 2019 roku.

W tym roku urzędy wydadzą niemal 2 mln kolejnych dokumentów. 1,5 mln z nich traci bowiem wartość, a kolejne 360 tys. trafi do osób, które uzyskają w tym roku pełnoletniość. 

Więcej o: