Sejm uchwalił w środę (14 kwietnia) nowelizację ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Regulacja wprowadzi do dokumentów tożsamości odciski palców. Zmiany dostosowują polskie przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej i mają ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów.
Podczas dyskusji w parlamencie wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker poinformował, że trwają testy integracyjne nowego i starego systemu, a w przyszłym miesiącu odbędą się szkolenia w samorządach. - Wszystko będzie zrealizowane na czas - zapewnił Paweł Szefernaker, cytowany przez TVN24.
Wiceszef MSWiA dodał również, że nie będzie możliwości wydawania dowodów osobistych na czas nieograniczony, ponieważ ważność certyfikatów bezpieczeństwa warstwy elektronicznej wynosi maksymalnie 10 lat. - Jeżeli chcielibyśmy wydłużyć ten czas ważności dowodu, to nie byłoby możliwości zabezpieczenia wersji elektronicznej na takim poziomie, na jakim chcielibyśmy, żeby to było - wyjaśnił.
Zmiany, które wejdą w życie za niecałe cztery miesiące, nie oznaczają, że wszyscy Polacy będą musieli wymieniać dowody osobiste. Nowy dokument będzie obowiązywał tylko te osoby, które będą wnioskować o jego wydanie od sierpnia 2021 r. Dowody wydane przed tym czasem zachowają swoją ważność.
Warto jednak dodać, że wymiana dowodu na nowy - z odciskiem palca - będzie wymagała wizyty w urzędzie. Regulacje przewidują, że osoby, które nie będą mogły przyjść, otrzymają możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.
Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków
powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw otrzymał poparcie posłów ugrupowań rządzących jak i większości opozycyjnych. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy poparli proponowane zmiany. Przeciwna nowym rozwiązaniom jest Konfederacja, której posłowie wskazywali na większe ryzyko przejęcia wrażliwych danych przez przestępców. Krytykowali też rozwijające się wymogi unijnej biurokracji.
Według projektu nowelizacji ustawy wnioski o nowe dowody osobiste nie będą mogły być składane przez internet. Wynika to z konieczności złożenia w urzędzie odcisków palców. Na dowód osobisty wróci też podpis posiadacza. Jedynie dokumenty dzieci do 12. roku życia byłyby pozbawione informacji w postaci odcisków palców. Urzędy miałyby natomiast obowiązek kasowania danych biometrycznych w ciągu 90 dni po odebraniu dowodu przez właściciela.