Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek dane o cenach skupu podstawowych produktów rolnych w marcu 2021 r. Z raportu wynika, że ceny wzrosły o 5,3 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku oraz o 6,2 proc. w porównaniu do lutego 2021 r.
Z danych GUS wynika, że w marcu 2021 r. w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen owsa i żywca wołowego. Ceny większości produktów rolnych były również wyższe w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Spadły natomiast ceny ziemniaków i żywca wieprzowego.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2021 r. wzrosły o 3,2 proc. w porównaniu do marca 2020 r., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1 proc. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 4,1 proc.), żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) oraz łączności (o 2,6 proc.).
Ekonomiści z PKO BP wskazują, że wzrost cen skupu o 5,3 proc. rok do roku wynika głównie z wyższych cen zbóż, mleka oraz bydła. "Efekt niskiej bazy oraz malejąca podaż (drób) wpłyną na przyspieszenie wzrostów w kolejnych miesiącach" - oceniają.
Zapowiada się ostra jazda w górę, jeżeli chodzi o inflację cen żywności. Jedni powiedzą, że to niska baza. Racja po ich stronie będzie jednak tylko częściowa. Ceny też wzrosną
- dodają ekonomiści.