Ceny żywności "ostro w górę". W marcu skok o 5 proc., zdrożały m.in. zboże i mleko

Ceny skupu produktów rolnych w marcu wzrosły o 5,3 proc. rok do roku - zdrożały m.in. mleko oraz zboże. Ekonomiści zapowiadają, że to nie koniec. "Zapowiada się ostra jazda w górę" - prognozują.
Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek dane o cenach skupu podstawowych produktów rolnych w marcu 2021 r. Z raportu wynika, że ceny wzrosły o 5,3 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku oraz o 6,2 proc. w porównaniu do lutego 2021 r.

Nastąpił wzrost cen skupu większości produktów rolnych

Z danych GUS wynika, że w marcu 2021 r. w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen owsa i żywca wołowego. Ceny większości produktów rolnych były również wyższe w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Spadły natomiast  ceny ziemniaków i żywca wieprzowego.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2021 r. wzrosły o 3,2 proc. w porównaniu do marca 2020 r., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1 proc. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 4,1 proc.), żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) oraz łączności (o 2,6 proc.).

"Zapowiada się ostra jazda w górę, jeżeli chodzi o inflację cen żywności"

Ekonomiści z PKO BP wskazują, że wzrost cen skupu o 5,3 proc. rok do roku wynika głównie z wyższych cen zbóż, mleka oraz bydła. "Efekt niskiej bazy oraz malejąca podaż (drób) wpłyną na przyspieszenie wzrostów w kolejnych miesiącach" - oceniają.

Zapowiada się ostra jazda w górę, jeżeli chodzi o inflację cen żywności. Jedni powiedzą, że to niska baza. Racja po ich stronie będzie jednak tylko częściowa. Ceny też wzrosną

- dodają ekonomiści.

Więcej o: