Duda za drugą kadencją Glapińskiego. "Jeśli głównodowodzący dobrze prowadzi armię, to można prolongować"

- Prof. Glapiński jest bardzo dobrym prezesem NBP. Sytuacja jest bardzo stabilna. Jeśli głównodowodzący bardzo dobrze prowadzi armię, to można prolongować to zadanie - chwalił Adama Glapińskiego Andrzej Duda. Tym samym prezydent przyznał, że jest za drugą kadencją obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Andrzej Duda był piątek gościem "Wydarzeń" w telewizji Polsat. Prezydent został zapytany m.in. o to, czy złożyłby wniosek o powołanie prezesa NBP Adama Glapińskiego na kolejną kadencję.

Andrzej Duda popiera drugą kadencję Adama Glapińskiego

- Przede wszystkim chcę mocno podkreślić, że w moim osobistym przekonaniu Adam Glapiński jest bardzo dobrym prezesem NBP, sytuacja jest bardzo stabilna w okresie, gdy pan prezes sprawuje swoją funkcję. To jest bardzo dobrze z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego państwa realizowane zadanie i jeżeli jest głównodowodzący, który bardzo dobrze prowadzi armię, wydaje mi się, że można prolongować to zadanie, które zostało mu powierzone - odpowiedział prezydent Andrzej Duda na pytanie dziennikarza Piotra Witwickiego.

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

- Bardzo szanuje pana profesora Adama Glapińskiego i bardzo uznaje to, co robił przez ostatnie lata - dodał Andrzej Duda.

Ile trwa kadencja prezesa NBP?

Przypomnijmy, że kadencja prezesa Narodowego Banku Polskiego trwa sześć lat. 29 lutego 2016 r. prezydent powołał Glapińskiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński w dniu 10 czerwca 2016 r. został powołany na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął w dniu 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm. Jego pierwsza kadencja skończy się zatem pod koniec czerwca 2022 r.

Poparcie Andrzeja Dudy jest dla Glapińskiego o tyle istotne, że to właśnie na wniosek prezydenta Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołuje prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd ten ta sama osoba może piastować tylko przez dwie kadencje. 

Więcej o: