Narodowy Holding Spożywczy ze zgodą UOKiK. Powstanie państwowa sieć sklepów?

Narodowy Holding Spożywczy dostał zgodę od UOKiK na konsolidację spółek z branży rolno-spożywczej - poinformował wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Transakcja ma zostać domknięta jeszcze w pierwszym półroczu 2021 r.

O Narodowym Holdingu Spożywczym słychać już od paru lat. Przez ostatni rok jednak temat ucichł, a teraz znów niespodziewanie odżył, gdy prace nad tworzeniem holdingu dobiegają końca. 

Zakończenie konsolidacji spółek branży rolno-spożywczej planowane jest w pierwszym półroczu tego roku. Jest już na to zgoda UOKiK

-  poinformował wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, jak podaje radiozet.pl za PAP. 

Daniel Obajtek prezentuje Orlen w Ruchu Nieoficjalnie: Orlen i Ruch umożliwią sklepom handel w niedziele. Są już chętni

Zanim konsolidacja dojdzie do skutku, mają się odbyć jeszcze konsultacje społeczne z pracownikami oraz mniejszościowymi akcjonariuszami spółek przeznaczonych do przejęcia.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Narodowy Holding Spożywczy 

Nad projektem pracowało pierwotnie Ministerstwo Rolnictwa, które wskazało, że Krajowa Spółka Cukrowa (KSC), może stanowić bazę do budowy Krajowej Grupy Spożywczej. Sprawowanie kontroli nad KSC przejęło w 2019 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, które w związku z tym zajęło się także budową holdingu spożywczego - przypomina money.pl.

Coraz więcej sklepów omija zakaz handlu w niedzielę Dziurawy zakaz handlu w niedzielę. Otwartych 10 tys. sklepów w całej Polsce. Wiemy, które

Ministerstwo Aktywów Państwowych liczy, że konsolidacja pozwoli uzyskać efekt synergii widoczny nie tylko w Polsce, ale wzmocni konkurencyjność krajowych producentów na międzynarodowym rynku. Celem stworzenia NHŻ ma być zapewnienie polskim rolnikom i konsumentom lepszych cen m.in. warzyw, owoców, cukru czy tytoniu. 

Rząd przejmie Żabkę?

Utworzenie ogólnopolskiej sieci od zera wykluczył w zeszłym roku Artur Soboń, wiceszef MAP. "Rzeczpospolita" w związku ze słowami Sobonia informowała, że rząd może przejąć jedną z dużych polskich sieci. Mówiło się o Tesco albo Żabce. Pierwsza z marek była nawet na sprzedaż, ale większość jej zasobów niedawno przejęło już Netto.

Więcej o: