Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło niespodziewanie złożył dymisję 11 maja i 7 czerwca odejdzie z największego polskiego banku. Jego miejsce ma zająć jeden z członków zarządu banku.
- Co do PKO BP, to następcą zostanie człowiek, który jest w zarządzie, fachowiec, który nie jest związany z partią. Nie chcę jednak mówić o nazwiskach. I nie chodzi na pewno o jakieś wielkie zmiany - ten bank dobrze działa, jak sprawna maszyna - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii.
W temacie dymisji prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, prezes PiS zapewnił, że to nie miało żadnego związku z pozycją premiera Mateusza Morawieckiego. - W polityce trzeba się liczyć z eliminacją pewnych napięć - powiedział, po czym dodał, że chodzi o napięcia polityczno-personalne.
W zarządzie PKO BP zasiadają wiceprezesi Jan Emeryk Rościszewski i Mieczysław Król (były radny PiS) oraz Rafał Antczak, Rafał Kozłowski, Maks Kraczkowski (były poseł PiS), Adam Marciniak, Piotr Mazur i Jakub Papierski.
Jak ustaliliśmy wcześniej, nowym prezesem PKO BP ma zostać Jan Emeryk Rościszewski. Informator przekazał nam, że plan odejścia Jagiełły z PKO BP był omawiany w wąskim gronie już od początku maja.
Jan Emeryk Rościszewski jest obecnie wiceprezesem PKO BP, który odpowiada za obszar rynku detalicznego. Wcześniej pracował m.in. w AXA International, BNP Paribas, w latach 1998-2016 był prezesem zarządu TUnŻ Cardif Polska, a do 2016 pełnił również funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Obecnie także zasiada w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego S.A. i Grupy Żywiec S.A. Jest Kawalerem Zakonu Maltańskiego i pełnił funkcję szpitalnika Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.